İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meme kanseri masaya yatırıldı…

Mustafa Kemal üniversitesi Rektörlüğünün öncülüğünde düzenlenen “Meme Kanserinde Yenilikler” toplantısında yeni tedavi yöntemleri ayrıntılı olarak bilim insanları tarafından tartışıldı. Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda toplantıda yaptığı konuşmada, bilimsel toplantıların aynı konu üzerine çalışanları bir araya getirdiğini, ayrı kurumlarda ve ayrı yerlerde çalışanların görüş alış verişi yapmalarına sağladığını belirterek, “Dar kapsamlı konular üzerinde yapılan çalıştaylar aynı alanda çalışan bilim insanları arasında bilgi paylaşımı üst düzeyde oluyor. çok büyük yarar sağlıyor.
 
Mustafa Kemal üniversitesi olarak böyle çalışmalara önem veriyoruz. Bu tür toplantıların sayılarını arttırmayı istiyoruz. Toplantı düzenlemek için arkadaşlarımı yüreklendiriyorum. Bugün çalışmakta olduğumuz meme kanseri insanlığın her döneminde kadınlarımızın önemli sağlık sorunu olmuştur. Son yıllarda sağlık teknolojisinin gelişmesiyle meme kanserinde erken tanı konulması sağlanmış.
 
 Tedavisinde büyük başarılar elde edilmiştir. Toplantımızı Başkent üniversitesi ile birlikte yapmaktayız. Dokuz Eylül üniversitesi ve Adnan Menderes üniversitesinden katılan arkadaşlarımız var. Katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ederim. Düzenlenen bu toplantı katılımcı hekim arkadaşlarımıza katkısının büyük olacağı inancıyla toplantının başarılı geçmesini diliyorum” dedi.
 
 SAVAş: KENT SAğLIğI ADINA MKü ıLE ORTAK PROJELER üRETECEğıZ
 
Meme Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişmeler toplantısına Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Dr. Nazan Savaş’ta katıldı. Başkan Savaş, yaptığı konuşmada, meme kanserinin ne kadar önemli olduğunu bildiğini belirterek, “Kent sağlığının korunması alanında üniversite ile birlikte çalışacağız. Ortak projeler geliştireceğiz.
 
örneğin, Meme kanserinin erken tanısı için kentimizde yaşayan kadınlar üzerinde tarama yapıla bilir. Kanserin Tedavisinde erken tanı çok önemli. Tarama işlemine yaparsak birçok kadını erken tanı konulabilir” dedi. Toplantıda katılımcılar yaptıkları çalışmaları anlattılar. Dünyada gelişen yeni tedavi yöntemlerini tartıştılar. Toplantı sonunda gelişen ortak görüş başarılı olduğu, Mustafa Kemal üniversitesinin gösterdiği konuk severlikten dolayı Rektör Canda’ya teşekkür ettiler.

 

Bu arada bilindiği üzere, öğrenci Seçme Sınavı (öSS) son kez yapıldı. Türkiye’de 1 milyon 349 bin 782 aday katıldı. Mustafa Kemal üniversitesi Sınav Merkezinden yapılan açıklamada, ilimizde yaklaşık 28 bin öğrenci katıldı.

 

Sınav merkezlerine dağılımı şöyle: Antakya’da 12.300, ıskenderun’da 7.698, Reyhanlıda 1.131, Kırıkhan’da 2.864, Dörtyol’da 4.000 öğrenci sınava katıldı. Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda, sınav sonunda yaptığı değerlendirmede, sınavın hiçbir sorun çıkmadan tamamlandığını belirterek,

 

“ılimizde yapılan öSS, üniversitemizin eşgüdümünde yapılmıştır. Bu sınavın gençlerimiz için çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle bir sorun çıkmaması için arkadaşlarımız dikkatle çalıştılar. Sınav sürecinde görev alan tüm arkadaşlarımıza kutluyorum. öğrencilerden isteğim Mustafa Kemal üniversitesini tercih etmeleridir. üniversitemizde aradıkları her eğitim dalında fakültelerimiz ve yüksek okullarımız var. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir