İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mezarlık Bilgi Sistemi

Antakya Belediyesi, internet üzerinden yeni bir sistem olan “Mezarlık Bilgi Sistemi’ni” vatandaşların hizmetine sundu. Vatandaşların internet üzerinden vefat etmiş olan yakınlarının mezar yerlerini kolaylıkla bulmalarını sağlamak, özellikle il ve yurt dışında bulunarak Antakya’da kabri bulunan yakınlarını ziyaret edemeyen vatandaşların sanal ortam üzerinden dua okutabilecekleri, yakınlarının mezar yerlerinin her türlü bilgi ve fotoğraflarını görebilecekleri,  Vefat edenlerin bilgilerinin günlük olarak yayınlandığı her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşabilecekleri belirtildi.
 
Sisteme Nasıl Giriliyor ?www.antakya.bel.tr web sayfasını tıklayınız. Sağ bölümde Mezarlık Bilgi Sistemi menüsüne giriniz. Mezar Yeri linkinden vefat etmiş olan kişinin Ad ve Soyadı’nı yazarak “Sorgulama” butonuna basınız. Açılan sayfada “Detay” linkine basıldığında vefat etmiş kişinin mezar yeri fotoğrafı görülebilir, istenirse bu sayfadaki “Harita Göster” butonuna basılarak mezarın haritadaki yeri, mezara nasıl gidilebileceğine dair bilgiler görülebilir. Ayrıca bir önceki “Sorgulama” sayfasında bulunan “Fatiha Oku” butonuna basılarak vefat etmiş yakınlarınız için dua okutabilirsiniz. Ayrıca Mezarlık Bilgi Sistemi ana sayfasında ıstatistikler linkine tıklayarak bugüne kadar vefat etmiş olan kişilerin istatistiki bilgilerine ulaşılabilir yine ana sayfada bulunan “Cenaze Hizmetleri” linkinden belediyemizin cenaze hizmetleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 
 Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş; internet üzerinden hizmete başlayan “Mezarlık Bilgi Sistemi’nin” anlamlı bir hizmet olduğunu vurgularken konuyla ilgili şunları belirtti.
Yaşadığımız dünya hayatı hem bizim hem de sevdiklerimiz için ebedi yaşam alanı olmadığı bilinen bir gerçektir. Nitekim her birimiz çok sevdiğimiz yakınlarımızı, dostlarımızı fani dünyadan baki âleme bir bir yolcu etmekteyiz. Bir gün bizimde ömrümüzün sona ereceği ve ebedi âleme göçeceğimizi de bilmekteyiz. ölüm her ne kadar bizleri sevdiklerimizden fiziken ayırsa da, ruhen bağımız devam ediyor. Bir insanın vefat etmiş olan yakınlarını, dostlarını, sevdiklerini ve hayatı birlikte paylaştığı arkadaşlarını unutması mümkün olmuyor. Her fırsatta onları yâd etmek ve onlarla olan münasebetini, bir şekilde sürdürmek istiyor. Bu nedenle kabir ziyaretleri yapılıyor, dualar ediliyor, medfun bulunan tüm ölülerimiz için güzel temennilerde bulunuluyor. Bizde Antakya Belediyesi olarak insan odaklı hizmet anlayışımız gereği hem ahirete irtihal etmiş olan yakınlarımıza, hemşehrilerimize karşı vefa borcumuzu ifa etmek, hem de siz değerli ziyaretçilerimize rehberlik ederek, ziyaretlerinizi huzurlu koşullarda gerçekleştirmenize katkı vermek amacıyla mezarlıklarımızla ilgili Bilgi Sistemini oluşturmuş ve hizmetinize sunmuş bulunmaktayız. Bu anlamlı hizmetin siz saygıdeğer halkımız için hayırlı olmasını temenni ediyor, vefat eden tüm kardeşlerimize ve büyüklerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir