İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MHP grubundan Gülen’e tepki…

Hatay ıl Genel Meclisi Ağustos ayı 5. oturumunu dün Mehmet Gülen’in başkanlığında gerçekleştirildi.
 
ıl özel ıdare Müdürlüğü çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Dörtyol ilçesi belediye sınırları içerisinde ki Kırıkköprü Mahallesinde bulunan bir şirkete ait LPG dolum tesislerinin çevresindeki üç parselde yapılması planlanan leke değişikliği konusu bir kez daha gündeme geldi.
 
ılimizin 1/25.000’lik çevre düzeni planında tarım alanı, ıdari Bölge Mahkemesi tarafından iptal edilen ilimizin 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında ise sanayi bölgesi olarak görülen ve 105 hektarlık alanda kurulu olan LPG dolum tesisinin çevresindeki 3 parselde yapılması planlanan leke değişikliği konusu meclisi gerdi. Görüşmeler sırasında CHP’li üyeler, 1/100000’lik çevre düzeni planının mahkemelik olduğunu hatırlatarak, mahkeme kararından sonra konuyu görüşmelerinin daha doğru olacağı yönünde görüş bildirdiler.
 
MHP Grubu tepki gösterdi…
 
MHP’li meclis üyeleri de bu konunun uzun süreden bu yana meclisin gündemini meşgul ettiğini, 3 Temmuz’da yaptıkları oturumda meclis olarak mahkeme kararını bekleme kararı aldıklarını hatırlatarak, “Söz konusu yer 105 dekarlık, 1.sınıf taban arazisine sahip etrafı narenciye bahçeleri ile kaplı bir alan ve yanında da LPG tesisi var.
 
Bu tesisi genişletmek istiyorlar. 2002’den bu yana da bu konu meclis gündemini devamlı meşgul ediyor. üstelik konu şu anda mahkemelik. Buna rağmen ısıtıp ısıtıp konunun önümüze getirilmesi düşündürücü, buna bir anlam veremiyoruz. Ama karar vermeden önce mutlaka 1/10000’lik çevre düzeni planının mahkeme kararının beklenmesinden yanayız” diye görüş bildirdiler.
 
özsoy: Meclisin takdirine sunuyoruz…
 
Bunun üzerine söz alan il özel ıdaresi Genel Sekreteri Muaffak özsoy’da, kendilerine gelen dosyaları bekletme gibi bir yetkinin olmadığını bu yüzden konuyu bir daha meclise getirdiklerini ifade ederek, “Daha önce benim telkinlerimle konunun mahkeme kararı sonrası görüşülmesine yüce meclis karar verdi. Ancak geçen süre içinde konuya örnek teşkil edecek mahkeme kararlarının alınması konuyu tekrar bize getirdi bizde bunu meclisin takdirine sunuyoruz. Buna karar verecek olan meclistir” dedi.
 
Oylamada tartışma yaşandı…
 
Konu ile ilgili meclis üyelerinin görüşlerini sunmasından sonra Başkan Mehmet Gülen, yapılması planlanan leke değişikliği konusunun ımar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmesinin doğru bir karar olduğunu belirterek, konuyu oylamaya sundu. CHP’li üyelerin bazıları ret bazıları da kabul oyu kullanınca, konu MHP’li üyelerin karşı çıkmalarına rağmen komisyona havale edildi.
 
Gülen tarafsızlığını yitirdi…
 
Grup sözcüsü Ali Ok yaptığı açıklamada “Yapılan oylamada baskı yapmak sureti ile meclisi etkilemiş ve leke değişikliğinin komisyona havale edilmesinde neden olmuştur. Bizler başkanın tarafsızlığını yitirdiğini daha öncede görmüştük, ama bu kadar taraflı olacağını hiç beklemiyorduk” dedi.
 
Bazı köylere yama taşınıyor…
 
Sayın başkan Köy Hizmetleri Müdürü Mehmet Sabuncu’dan liste almış ve bu listeyi gizliyor. Büyük bir gizlilik içerisinde de köylere yama taşıyor.” dedi.
 
Yangından mal kaçırılır gibi hareket ediliyor…
 
Konunun mahkemelik olmasına rağmen, yangından mal kaçırırcasına meclisten geçirilmek istenmesine bir anlam veremiyoruz. çünkü aynı meclis, aynı konunun meclisten geçirilmesi için daha önce mahkemelik olan çevre düzeni planı ile ilgili mahkeme karanın çıkmasını bekleme kararı almıştı. Alınan karara rağmen konu yine gündeme getirildi. Bunun arkasında kim var bilmiyoruz ama ortada büyük bir rantın döndüğünün farkındayız.”
 
 MHP’li ıl Genel Meclisi üyeleri, salonu terk ederek kararı protesto ettiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir