İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Milli Mücadele Ruhu…

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Türk Milletinin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan ıstiklal Marşımızın 724 şiir arasından seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütün milletvekillerince büyük bir coşku ve heyecan içerisinde dinlendikten sonra 12 Mart 1921 tarihinde Milli Marş olarak kabul edilişinin 89. yıldönümünü kutladığını belirtti.
 
Başkan Savaş, “Milli şairimiz, Merhum Mehmet Akif Ersoy, azimle inançla ve büyük fedakârlıklarla kazanılan ıstiklal mücadelemizi, muhteşem dizeleriyle ıstiklal Marşı’nda ebedileştirmiştir. Türk milletinin vatan sevgisi, istiklal aşkı ve milli mücadele ruhu, en derin ve gerçek anlamıyla ıstiklal Marşımızın dizelerinde ifadesini bulmuştur. ıstiklal Mücadelemizin ölümsüz destanı, bugün de milletimizin ortak sesi, ortak vicdanı olmaya devam etmektedir.
 
Milli Marşımız tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak ıstiklal mücadelesini kazandığını anlatan bir tarihi vesika niteliğindedir. Milletimizi meydana getiren bütün fertler olarak, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki kardeşlik ruhunu, bu duygu birliğini dinmez bir coşkuyla ilelebet muhafaza edeceğiz. Bu ruhla Cumhuriyetimizi 100. yılına hazırlamaya, medeni milletler camiasında hak ettiği güce ve itibara ulaştırmaya, istiklal mücadelemiz gibi istikbal mücadelemizi de başarmaya kararlıyız.
 
 Bunun için Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetleri aşma hedefi etrafında birleşerek, daha iyi, daha müreffeh bir gelecek için azimle, inançla çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Belediye Başkanı Savaş, “ıstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 89. yıldönümünü kutluyor, milli şairimiz, büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u ve bütün ıstiklal kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir