İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mimar Sinan’ı Anma…

Mimar Sinan’ın ölümünün 424. Yılı münasebetiyle ‘Mimar Sinan’ı Anma’ etkinliği gerçekleşti.Haber MerkeziMimar Sinan’ı anmak amacıyla, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Atatürk Konferans Salonu’nda, Mimar Sinan ve Işık üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ataman Demir’in konuşmacı olduğu bir etkinlik yapıldı.

 

 

Prof. Dr. Ataman Demir; Mimar Sinan’ın biyografisiyle ilgili olarak Kanuni Sultan Süleyman dâhil üç büyük Osmanlı padişahı döneminde yaşamış, dünyanın en büyük mimar ve yapı sanatçılarından biri olduğunu, 1490’da, Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya geldiğini ve 22 yaşında Yavuz Sultan Selim’in hükümdarlığı sırasında başlatılan, Rumeli’de olduğu gibi Anadolu’dan da asker devşirmeyi öngören yeni bir uygulama nedeniyle ıstanbul’a gelişinin ardından, orduya asker yetiştiren Acemi Oğlanlar Ocağı’na girdiğini ve dülgerliği öğrenen Sinan’ın burada yapı işlerinde görev alırken çağın önde gelen mimarlarının yanında çalışma fırsatını elde ettiğini söyledi.

 

 

Prof. Dr. Ataman Demir, yaptığı sunumunda,  milletimizin kendi ideal formlarını bulduğu ve her biri ayrı ayrı önem arz eden yapıtlarına ek olarak mimarlık alanında uyumlu ve kendi içinde tutarlı bir bireşim oluşturma yolundaki çalışmalarıyla da dünya mimarlık tarihinde yerini almış olan, 16. yüzyıl Osmanlı Mimarisinin en büyük yaratıcısı ve yönlendiricisi Mimar Sinan’ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi aktardı.

 

 

öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen Mimar Sinan’ı Anma etkinliği çerçevesinde, Mimar Sinan ve Işık üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ataman Demir’in katılımcıları bilgilendirdiği program, MKü Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in Prof. Dr. Ataman Demir’e çiçek, plaket ve hediye takdimiyle sona erdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir