İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mimarlar yürüyüşte olacak…

Mimarlar Odası Hatay şubesi, Cumartesi günü gerçekleştirilmesi beklenen Kültür Yürüyüşüne katılım göstereceğini bir açıklama ile duyurdu. AGC binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Mimarlar Odası Başkanı Yaşar Coşkun, kültürel ve doğal mirasların sadece o ülke insanlarının değil, tüm dünyanın ortak malı olduğuna dikkat çekti. çok kültürlü bir coğrafya üzerinde bulunan ve dünyada ki medeniyetlerin birçoğuna ev sahipliği yapan Antakya’nın özel bir kent olduğunu anımsatan Coşkun, “Kültürel değerlerimize, mimari yapılarımıza, geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkmak, bizim zorunlu olduğumuz bir durumdur.
 
 
Geleneksel evlerimizin ve tarihi kentimizin korunması, sorunların tespiti ve kentin gelişimine vereceği katkı doğru ele alındığında, hem kentimiz, hem kentlimiz için çok şey değişecektir. Mimarlar Odası olarak kentin koruma bilincinin, kurtuluş caddesinin yeniden canlanmasıyla başlayacağını ve adım adım tüm kente yayılacağını biliyoruz. Kurtuluş caddesi yaşıyor ama hak ettiği gibi yaşamıyor. Ancak içinde bulundurduğu potansiyel kültürel değerlerin öne çıkarılmasıyla hak ettiği yere gelecektir” dedi. Toplumda koruma bilincinin oluşturulması adına Valiliğin ve Antakya Belediyesinin planlamış olduğu Kültür Yürüyüşüne bu nedenle tam destek vereceklerini belirten Coşkun, “Tarihimize, kültürel değerlerimize ve mimari geçmişimize sahip çıkmak, kurtuluş caddesini uyandırmak ve harekete geçirmek için bu kentte yaşayan herkesi, çocuk yaşlı genç ama herkesi yürüyüşte yanımızda görmek istiyoruz” dedi.
 
 
ANTAKYA KıRLı VE BAKIMSIZ Bu açıklaması sonrasında Antakya ile ilgili görüşlerini basın mensuplarıyla paylaşan Mimarlar Odası Hatay şube Başkanı Yaşar Coşkun, Antakya’nın çok kirli ve bakımsız olduğunun altını çizdi. Turizm alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak Antakya’nın daha temiz ve bakımlı olması gerektiğini hatırlatan Coşkun, “Turizm çerçevesinde Antakya’ya daha çok turist gelsin istiyoruz. Ancak Antakya buna hazır mı? çok kirli ve bakımsız bir kente sahibiz. önce o altyapıyı oluşturalım bu daha önemlidir” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.