İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MKÜ’ de Bir ılk Daha…

Mustafa Kemal üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Vertebroplasti ve Kifoblasti teknikleri uygulanarak gerçekleştirilen ameliyat ile bir ilke daha  imza attı.
Mustafa Kemal üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroşirürji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Altaş Vertebroplasti ve Kifoplasti  tekniğini kullanarak 77 yaşındaki şükriye Oral adlı hastaya ameliyat yaptı.
 
Ameliyat hakkında bilgi veren Altaş; “Ameliyat çok başarılı geçti. özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan omurga kırıkları tedavisi zor problemlerden biridir. Omurga kırıkları, kemik erimelerine bağlı olarak menopoz sonrası kadınlarda ya da ileri yaş erkeklerde çok sık görülüyor. Omurga kırıklarının tedavisinde son zamanlarda uygulanan en önemli ameliyatlar Vertebroplasti ve kifoplasti teknikleridir. Lokal anestezi uygulanan tekniklerde hasta yüzüstü yatarken omurga içine radyolojik olarak kontrollü bir şekilde ince bir iğne ile giriliyor. ığne kırılan omurga içine yerleştirildikten sonra aynı iğne üzerinden omurgaya bir kılavuz ve bunun içinden de bir balon omurga içine yerleştirilir.
 
Balon kontrollü bir şekilde şişirilerek omurga eski yüksekliğine kavuşturulur ve böylece hastanın kamburlaşması önlenir. Daha sonra balon geri çıkarılır ve omurga içinde oluşan boşluğa özel şırıngalar ile kemik çimentosu tabir edilen PMMA maddesi doldurulur. Bu madde hemen donduğu için artık omurga kırığı tedavi olmuştur. Hastanın sırtındaki iğneler çıkarıldıktan sonra ameliyat biter dikişe gerek yoktur. Bu işlem sonrası hastaların ağrısı aynı gün geçer ve hasta ayağa kalkabilir.” diye belirtti.
 
 
 Mustafa Kemal üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama hastanesindeki  imkanların her geçen gün arttığını belirten Atlaş; “ımkanlarımız arttıkça daha çok cesaretleniyoruz ve daha güzel işler başarıyoruz. Böyle imkanları bize sunduğu için Rektörümüze teşekkür ediyorum.” diye belirtti. 
 
Rektör Canda açıklamasında; “ Mustafa Kemal üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi branşında uzman hekim kadrosuyla gerçekleştirilen başarılı ameliyatlar ile Ortodoğu’ nun tıp merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Yönetimi devraldıktan sonra birçok kulvarda iyileşme çalışmaları başlattık. Bunların en başında fiziki mekanlarda iyileşme hareketi geliyordu. Bunu sırasıyla teknik donanım ile cihaz, personel sayısı, hastane işletmeciliği anlamında iyileşme hareketi ve bilimsel atılımlar izledi. Bu kulvarların hepsinde süreçler hızlı bir şekilde kurgulandı ve faaliyete geçirildi. Hastanemizde Hatay’ da yapılamayan tüm ameliyatların yapılması tıbbi hizmet ve bilimsel anlamda çok önemli bir boşluğu doldurdu ve bölge halkımızın şehir dışında tedavi olma oranının düşürülmesine ve daha multidisipliner ameliyatların yapılmasına katkı sağladı.” diye belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir