İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MKÜ’ de Nevruz kutlamaları….

Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda gerçekleşen nevruz şenliği programı Saygı duruşu ve ıstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenci Konseyi Başkanı Doğan Dalkılıç’ ın ve Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda’ nın konuşmalarıyla başladı.Rektör Canda konuşmasında; “Ulusları oluşturan en temel değer “ulusal kültür”dür. Yüce Atatürk’ ün dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti’ nin temeli kültürdür. “Yeni Gün” anlamına da gelen 21 Mart tarihi baharın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz, Orta Asya, Kafkasya ve Ortadoğu topluluklarının çoğu tarafından kutlanan bir bahar bayramıdır.
Bu bayramda kadın-erkek, genç-yaşlı-çocuk aynı kaptan yemek yer, aynı ateşten atlar, aynı sevinci paylaşır. Bu paylaşım ve mutluluk Nevruz Bayramı’ nın temelini oluşturur. Geleneklerin anıldığı, insanların birbirine saygının ve sevginin birlikte yeşerdiği, paylaşımın yoğunlaştığı, dünde olduğu gibi bugünde de birlikteliğin vurgulandığı bu günler huzur, iyilik ve sevinçle kutlansın, dileğimizdir. ülkemizde heyecanla ve sevinçle kutlanan, ayrıca kültürel ve gönül bağı oluşturan Nevruz Bayramı, barış ve sevgi geleneği olarak sürdürülmektedir. Bu dileklerle, her baharda olduğu gibi barış ve huzurun yeşerdiği Nevruz Bayramı kutlu olsun.” dedi. şenlik programı Atatürk Konferans Salonunu önünden konser alanına kortej halinde yürüyüş ile devam etti.
Nevruz ateşini yakan MKü Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda, daha sonra ateşin üzerinden atlayarak kutlamaları başlattı.
Halk Oyunları ekibi ile halaylar çekildi ve sembolik olarak örs üzerinde demir döven Rektör Canda, Mustafa Kemal üniversitesi Spor Kulubü Judo okulundaki minik öğrenciler ile birlikte judo gösterisi yaptı.
Judo gösterisinin ardından aba güreşi gösterisi ve salıncak eğlencesi yapıldı. Etkinlik sonrasında Nevruz’u kutlamaya gelenlere etli pilav ikram edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir