İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MKÜ’ de Seçim Heyecanı…

Mustafa Kemal üniversitesi’ndeki Rektörlük seçim heyecanı, Hatay halkını da hareketlendirdi.Adayların, seçim için kıyasıya yarıştığı şu günlerde, herkesin ortak fikri; MKü’de mutlaka adına yakışır bir Rektör seçilmesi gerektiği üzerinde duruldu.
 

 

 
Gazetelere ‘Bir grup Hataysever’ imzasıyla gönderilen mailde, Mustafa Kemal üniversitesi’nin kurulduğu 1992 yılından beri Hatay halkıyla bütünlenilemediğine dikkat çekilerek, “özellikle son dönemlerde, MKü’nün adının cemaatlerle anılması, Hatay için utanç verici bir gelişmedir’ tepkisi dile getirildi. Hatay’ın ulu önder Mustafa Kemal’in hayatı pahasına Anavatana katıldığı kaydedilen mailde, “Ulu önderimizin adını taşıyan üniversitemiz maalesef adına yakışır bir Rektör’ü şimdiye kadar seçememiştir. önümüzdeki süreçte yapılacak seçimde, tüm dileğimiz ve arzumuz, gerçekten Mustafa Kemal üniversitesi’nin adına yakışır, dürüst, şaibesiz, çalışkan ve üniversiteyi Hatay halkıyla bütünleştirecek bir Rektör’ün seçilmesinden yanayız” görüşü savunuldu.
 

 

Tüm Rektör adaylarına başarılar dileyen Hataysever grup, maillerinin bir bölümünde şu görüşlere yer verildi:“Mustafa Kemal üniversitesi’ni önümüzdeki süreçte başarılı üniversiteler arasına sokacak bir Rektör’ün seçilmesi en büyük arzumuz ve dileğimizdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıyan üniversitenin cemaatlerle anılır olması, ulu önderimizin adeta kemiklerini sızlatmaktadır. Hatay halkı olarak, artık cemaatlerin cirit attığı değil, Hatay halkının her yönüyle eğitildiği, her sorununa ortak olunduğu, tüm fakülteleri ve yüksek okullarıyla Hatay’a ve Türkiye’ye başarılı projeleriyle istihdam sağlayan bir Mustafa Kemal üniversitesi dedirtecek Rektör’ün seçilmesini bekliyoruz.”

 

 

Yöneticileri Tanıyormuyuz?..

Bu arada Hataysever grup, özellikle adayların gözden geçirilmesi gerektiğini savunurken, bazı adaylar hakkında da kısa bilgiler de verdi.

Hataysever grubun, mailinin sonunda ise Mustafa Kemal üniversitesi’nin yönetim yapılanmasıyla ilgili değerlendirmesi şöyle: Mustafa Kemal üniversitesi Yönetimi Yapılanması Mustafa Kemal üniversitesi Yönetimiyle ilgili şehrimiz gazetelerinde sık sık haberler yer almaktadır. Ancak üniversite yönetiminde olan kişilerin kimler olduğunun gözden geçirilmesi için konu ile ilgili kafalarda soru işaretleri oluşmuştur. Hâlihazırda yönetimde olan rektör adayları bu yönetici kadronun hangi aşamalarında yer alıyordu. Gelin bu yöneticileri tek tek tanıyalım.

REKTöR şEREFETTıN CANDA:

9 Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı üyesi olup, Kasım 2006 tarihinde zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından göreve atandı; halen görevde ve Rektörlük seçiminde yine aday.

 

PROF. DR. ERTUğRUL BALTACIOğLU:

2007 yılında Rektör yardımcılığına atandı. Rektörlük seçimlerine bir ay kala Rektör Yardımcılığı görevinden istifa etti. Halen Mühendislik Fakültesi Dekanlığını yürütmektedir.

 

REKTöR DANIşMANI PROF. DR. HüSNü SALıH GüDER:

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Rektör Canda’nın danışmanlığını yürütmektedir. öğretim üyelerinin üniversiteye alımlarında etkin olduğu söylenmektedir.
 

PROF. DR. HASAN KAYA:

üniversite Yönetim Kurulunda yer almaktadır. Ayrıca Araştırma Hastanesi Başhekimliğini, Rektör Canda’nın atandığı günden bu yana yürütmektedir. Hastaneye kendisinin ve Rektörün yakınlarını personel olarak doldurduğu söylenmektedir.

 

 

PROF. DR. FıLıZ AYANOğLU:

Antakya Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünü yapmış seçim zamanı yaklaştığında görevinden istifa etmiştir.

 

PROF. DR. ZAFER SAVAş DOğANTAN:

Rektör Canda atandığında üniversite sekreterliğine getirilmiş. Bir süre sonra istifa etmiştir’.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir