İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MKÜ Fen Bilimleri Merkez laboratuarı…

MUSTAFA KEMAL üNıVERSıTESı REKTöRü PROF.DR. M.şEREFETTıN CANDA FEN BıLıMLERı ALANINDA FAALıYET GöSTEREN MERKEZ LABORATUARI HIZLA ARAşTIRMALARINA DEVAM ETMEKTEDıR.
 
Tayfur Sökmen Ata Kampüsünde halen faaliyet gösteren Fen bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Konusunda Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M.şerefettin Canda bir açıklama yaptı.
 
 Rektör Canda açıklamasında; “Laboratuarlarımız Araştırıcılara, çağdaş, bilimsel yöntem ve teknikleri kullanabilmeleri için ileri düzeyde teknik altyapı ile donatılmış araştırma ortamını sunmakta, özel ve kamu kurum ve kuruluşları ile kişilerin talep ettikleri analizleri yaparak, karşılaştıkları teknik sorunları çözümlemeye yönelik hizmetler vermektedir. Ayrıca merkezimizde lisans, lisansüstü ve doktora öğrencileri ile araştırmacılar da çalışma yapabilmektedirler. Bunun yanında Sosyal Bilimler alanında çalışan araştırıcılarda Merkezimizden faydalanmaktadır. Mustafa Kemal üniversitesi Araştırıcıları Merkezimizdeki imkânları kullanarak Mustafa Kemal üniversitesi BAP, TüBıTAK, DPT ve yurt dışı projeleri yürütmektedir.
  Mustafa Kemal üniversitesi Fen bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezinde 1hazırlık laboratuarı (su ve atık su laboratuarı), 1 GC-MS ve IC laboratuarı, 1 ICP-AES laboratuarı, 1 SEM/TEM analiz laboratuarı, 1 elektrokimyasal analiz ünitesi, 1adet çekme cihazı ünitesi bulunmaktadır. Merkezimizde araştırma merkezi ile ilgili teknik altyapının büyük bir kısmı mevcuttur. Halen su analiz cihazları, elementlerin, özellikle ağır metallerin analizi için ICP-AES cihazı,  mikrodalga yakma cihazı, demir çubuk çekme cihazı, SEM, TEM, HPLC, IC, GC-MS ve Headspace cihazları mevcuttur.
 
       çevre ve Orman Bakanlığı çevre Referans Laboratuarı tarafından 18 Nisan 2007’de su ve atık su analizlerinde çevre Analizleri ön Yeterlilik Belgesi alarak, akredite olan laboratuarımızda su ve atık su ile ilgili hemen hemen bütün analizler yapılabilmektedir. Ayrıca, gıdaların çeşitli fiziksel ve kimyasal analizleri yapılabilmekte, ICP-AES cihazı ile gıda, toprak, maden, kan, saç gibi birçok örneğin element içeriğine, Gaz kromatografisi cihazı ile yağların yağ asidi kompozisyonuna, uçucu yağ bileşenlerine, sabun, prina gibi çeşitli maddelerin kalite kriterlerine bakılabilmektedir.  Merkezimiz, Hatay ili ve Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi çevre illerde bulunan 172’ nci Zırhlı Tugay Komutanlığı, 5’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı, 2’ nci Hudut Alay Komutanlığı, 121’ nci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, ıl çevre ve Orman Müdürlüğü, ıskenderun Belediyesi, Antakya Gümrük Müdürlüğü, çukurova üniversitesi BAP ve Sütçüimam üniversitesi BAP gibi kamu kuruluşları da dahil olmak üzere şimdiye kadar yaklaşık 150 farklı adet özel ve kamu kuruluşuna hizmet vermiştir.
 
 Laboratuarımız Kasım 2008’ den sonra defne yağı ile ilgili ülkemizde tek yetkili laboratuar olarak onaylanmıştır. Bu durum tıbbi ve aromatik bitkileri ve bunlardan elde edilen ürünlerin tamamını kapsamaktadır. Bu durumun daha da kalıcı hale gelmesi için defne yetişen her bölgeden alınan örneklerin yağı çıkarılmış ve ülke genelinde geçerli olacak şekilde defne yağı kalite parametreleri oluşturularak elde edilen veriler TC. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığına geçici defne standardı olarak kullanılmak üzere gönderilmiş ve kabul edilmiştir. Daha sonra hazırlanan taslak verilerin müsteşarlık ile temasa geçilerek TSE standardı hazırlanmasında veri olarak kullanılması düşüncesiyle ilgili kuruma gönderilmesi sağlanmıştır.
 
 Laboratuarımız Ocak 2009 dan bu yana  ilimizde tek yetkili toprak analizleri yapma yetkisi olan laboratuar olma durumunu sürdürmüş ve yoğun olarak toprak analizleri yapmıştır.  Ocak 2009 dan bu yana yapılan  analiz raporu sayımız 900’ e yaklaşmıştır.  Bu durum geçmiş yıllara ait yıllık rapor sayıları ortalamasın bu gün itibarıyla yaklaşık 3 katından daha fazladır. Bu çalışma daha da artarak yılsonuna doğru daha da artacaktır. önümüzdeki günlerde ilave bazı teknik özellikleri yüksek cihazların alınmasıyla ilimize ve bölgemize ve aynı zamanda ülkemize olan hizmet katkımız daha da artacaktır dedi”
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir