İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MKÜ’ ye donanımlı Fizik Laboratuarı…

MKü’de açılan Fizik Laboratuarının, aynı anda 100’ün üzerinde öğrencinin deney yapabildiği, bilimsel araştırmaların yapılabildiği, son teknoloji aletlerle donanmış olduğu, ülkede bir eşi olmadığı belirtildi. MKü’de 2 yıllık büyük çaba ve yüksek paralar harcanarak oluşturulan Fen-Edebiyat fakültesi Fizik laboratuarında; “Nanomekanik Karakterizasyon araştırma laboratuarı, Güneş pili araştırma laboratuarı, yüksek enerji fiziği araştırma laboratuarı, öğrenci mekanik laboratuarı, Elektrik ve elektronik laboratuarı, Optik ve dalgalar laboratuarı ile modern fizik laboratuarı” bulunuyor.
 
Açılışa ıstanbul Aydın üniversitesi Fen-Ed.Fak Dekanı Prof. Dr. Yahya Kemal Yoğurtçu, Gazi ün. Eğ. Fakültesinden Prof. Dr. Necati Yalçın, Atatürk ün. Elektronik Müh. ABD Başkanı Prof. Dr. Hasan Efeoğlu ve Atatürk ün. Fen-Ed. Fak. öğrd. üyesi Prof. Dr. Bahattin Abay yanı sıra MKü’de görevli Dekanlar dahil 400 civarında akademisyen katıldı.
 
Hatay MKü Fen Edebiyat Fakültesinde oluşturulan Fizik laboratuarında bilimsel araştırmaların yapılabildiği belirtildi. Bölüm başkanı Doç. Dr. Hüsnü Salih Güder ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sermin örnektekin, Fen-Edebiyat Fakültelerinin üniversitelerinin “Olmazsa olmazları” olduğunu kaydederek fizikçilerin de Dünyanın uzaydaki yüzleri olduğunu söylediler.

 

MKü’de önceki gün gerçekleşen açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. şerefettin Canda da;
2 yıl içinde 10 yeni okul açıldığını, kısa süre önce açılan fizyoterapi yüksek okulunun da fakülte olmasına çalışıldığını, ilçe ve beldelere dahi yüksek okul açarken öğrencilerin yurt sorununun çözümü için de çaba gösterildiğini çeşitli çalışma örnekleriyle anlatırken, Hatay MKü’nün geride kalan yıl içinde Hatay ilindeki tüm kamu kuruluşları arasında “Yatırım şampiyonu” olduğunu hatırlattı.
 
Rektör Canda konuşmasında, “Gerekirse çadırda eğitim yaparız” dedi ve salondaki topluluğa okul inşaatlarının hızlı şekilde ve önceki yıllara göre yüksek kırımlarla yapıldığını, bu yüksek kırımların üniversiteye hizmet olarak geri döndüğünü, bu nedenledir ki akademisyen ve üniversitedeki diğer görevlilerin yurt dışına gönderildiklerini araştırmalarda yapılabildiğini, çeşitli ihtiyaçların giderilebildiğini söyledi.
 
MKü’nün 2 yıllık büyük çaba ve yüksek paralar harcanarak oluşturulan Fen-Edebiyat fakültesi Fizik laboratuarında; “Nanomekanik Karakterizasyon araştırma laboratuarı,Güneş pili araştırma laboratuarı,yüksek enerji fiziği araştırma laboratuarı, örenci mekanik laboratuarı, Elektrik ve elektronik laboratuarı, Optik ve dalfalar laboratuarı ile modern fizik laboratuarı” bulunuyor.
 
Açılışa ıstanbul Aydın üniversitesi Fen-Ed.Fak Dekanı Prof. Dr. Yahya Kemal Yoğurtçu, Gazi ün.Eğ.Fakültesinden Prof. Dr. Necati Yalçın, Atatürk ün. Elektronik Müh. ABD Başkanı Prof. Dr. Hasan Efeoğlu ve Atatürk ün. Fen-ed. Fak. öğrd.üyesi Prof. Dr. Bahattin Abay yanı sıra MKü’de görevli Dekanlar dahil 400 civarında akademisyen katıldı. “Haberin ayrıntılarını gazetemizde bulabilirsiniz”.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.