İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mozaik Korunacak…

Hatay’da, otel yapılacak alanda sondaj çalışması sırasında bulunan 850 metre karelik Türkiye’nin en büyük mozaiği, hamam kompleksi, cam atölyesi ve Helenistlik döneme ait sur duvarlarına zarar vermemek için inşaat makineleri kullanılmayacağı bildirildi.
 
 
Otelin Proje Müdürü Burhan Seçmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hatay-Reyhanlı yolunda bulunan Haraparası Mahallesi’nde iş adamı Necmi Asfuroğlu’nun özel mülkiyetine ait arsada yapılacak otelin sondaj çalışması sırasında çıkan tarihi eserler nedeniyle projede değişiklik yaptıklarını söyledi.
 
 
Adana Anıtlar Kurulu’ndan koruma duvarlarıyla ilgili yapılacak karar doğrultusunda inşaat çalışmasına başlayacaklarını belirten Seçmen, ”çıkacak karar doğrultusunda tarihi kalıntılara hiçbir şekilde zarar vermeyecek şekilde müze otel projemizi hayata geçireceğiz” dedi.
 
 
özel çelik ayaklarla tarihi kalıntıların bulunduğu alandan 7 metre yükseklikte oteli inşa edeceklerini belirten Seçmen, otelin zemininde belli noktaları camekan yapacaklarını, bu sayede otele gelenlerin tarihi değerleri daha iyi görmelerini sağlayacaklarını ifade etti.
 
 
Seçmen, ”250 odalı olarak projelendirdiğimiz otelimizde kalanlar koridorda yürürken alt tarafta bulunan kalıntıları görme şansı bulacak. Otel inşaatı sırasında tarihi kalıntılara zarar vermemek için asla inşaat makineleri kullanmayacağız” dedi.
 
 
Otelin çatı katının da Habib-i Neccar Dağı eteklerinde bulunan ve ilk mağara kilisesi ve Hristiyanların hac yeri olarak kabul ettiği St. Pierre Kilisesi ile aynı kotta yer alacağını vurgulayan Seçmen, ”Yani otelimize gelenleri, alt tarafta tarihi kalıntılar, karşıda St. Pierre Kilisesi ile güzel bir ortamda konuk edeceğiz” diye konuştu.
 
 
Müze otel kompleksinin bir benzerinin Atina’da da bulunduğunu belirten Seçmen, buranın kentin turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi.
 
 
Otel inşaatını üç yılda tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Seçmen, inşaat sırasında makine kullanılmayacak olmasının bu süreyi uzatabileceğini, ancak güzel bir projenin ortaya çıkacağını kaydetti.
 
 
Müze Müdürü Nalan Yastı ise özel mülkiyetli arazide otel inşaatı sırasında yapılan çalışmada ortaya çıkan tarihi kalıntılar üzerine gerçekleştirilen arkeolojik kazıda, 30 açmada tarihe ışık tutacak çok sayıda eser ve kalıntıya ulaşıldığını belirtti.Yastı, otel inşaatı süresince bu eserlerin zarar görmemesi için büyük özen gösterileceğini de vurguladı.
 
 
Yastı, bölgede 40 bilimsel ekibin, 120 işçiyle gerçekleştirdiği çalışmaların sona erdiğini belirterek, kazıda gün ışığına çıkarılan 850 metrekarelik mozaik, hamam kompleksi, cam atölyesi ve Helenistik döneme ait sur duvarlarına zarar verilmeyeceğini bildirdi.
 
 
Kazıda, geç antik dünyanın dört önemli şehirlerinden biri olan Antiokheia’nın geç antik çağı ve sonrasına ait kalıntılara ulaştıklarını anlatan Yastı, ”üzerinde geometrik desenlerin yer aldığı 850 metre kare ebadında Türkiye’nin en büyük mozaiği ile 2 havuz ve 4 külhanın yer aldığı hamam kompleksi Hatay’ın tarihi zenginliğini taçlandırdı” dedi.
 
 
Yastı, ayrıca geç Doğu Roma dönemine ait cam atölyesi ve sur duvarlarının da tespit edildiğini söyledi.
 
 
Fransız işgalinden sonra Antakya’da Türk ekibiyle yapılan ilk kazıda bu kadar önemli eserlerin çıkmasının kent adına çok önemli olduğunu anlatan Yastı, kazının ödeneğinin arsa sahibi Necmi Asfuroğlu tarafından karşılandığını sözlerine ekledi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir