İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mücadelede Kararlıyız…

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz dün Valilik brifing salonunda düzenlediği basın toplantısında katılımcı, paylaşımcı ve şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde 2009 yılı içerisinde ilimizde meydana gelen genel asayiş olayları ve trafik ile ilgili sonuçları değerlendirdi.
“2009 yılında ılimizde, toplumsal huzur ve güvenliği bozmaya çalışan bütün suç ve suçlularla mücadelede; suçların oluş sebeplerinin iyi analiz edilerek, sadece suç oluştuktan sonra mücadeleyi değil, aynı zamanda suçu oluşmadan önlemeyi, önleyici hizmetleri arttırmayı ve bu çalışmaların her seviyesinde toplumun, vatandaşlarımızın destek ve görüşlerini almayı hedefleyen toplum destekli güvenlik politikalarının da kararlılıkla uygulanması sonucu başarılı sonuçlar elde edilmiştir” diyen Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “ıl genelinde 2009 yılında suçlarla mücadelede;
Kişilere Karşı ışlenen Suçlarda; Emniyet sorumluluk bölgesinde 3018, Jandarma sorumluluk bölgesinde 1126 olmak üzere toplam 4144 suç işlenmiş, bunlardan 3967’si aydınlatılmış, %96 başarı sağlanmıştır.
Malvarlığına karşı işlenen suçlarda; Emniyet Sorumluluk bölgesinde 3406, Jandarma sorumluluk bölgesinde 1098 olmak üzere toplam 4504 suç işlenmiş, bunlardan 2674’ü aydınlatılmış, % 59 başarı sağlanmıştır.
Malvarlığına karşı işlenen suçlarda delilden suçluya gitme metodunun benimsenmesiyle, olayların faillerinin yakalanması ve cezalandırılması mümkün hale gelmiştir. ılimizde yakalanan %59’luk başarı oranının, Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu görülmüştür. Bu suçlarda 2010 yılı içerisinde hem suç sayısının azaltılması hem de aydınlatma oranının yükseltilebilmesi için önleyici güvenlik hizmetleri artırılmış, toplum destekli polislik ve mobese sisteminin kurulmasıyla bu suçlarla daha etkin mücadele edilebilmesi için gerekli strateji ve çalışmalara ağırlık verilmiştir.
Topluma karşı işlenen suçlarda; Emniyet Sorumluluk bölgesinde 445, Jandarma sorumluluk bölgesinde 347 olmak üzere toplam 792 suç işlenmiş, bunlardan 765’i aydınlatılmış, % 97 başarı sağlanmıştır.
Millete ve Devlete karşı işlenen suçlarda; Emniyet Sorumluluk bölgesinde 189, Jandarma sorumluluk bölgesinde 144 olmak üzere toplam 333 suç işlenmiş, bunlardan 332’si aydınlatılarak % 99 başarı sağlanmıştır.
Kabahatler kapsamında, Emniyet Sorumluluk bölgesinde 954, Jandarma sorumluluk bölgesinde 1587 olmak üzere toplam 2541 suç işlenmiş, suçların tamamı aydınlatılmış ve başarı % 100 olarak gerçekleşmiştir.
Takibi Gereken suçlarda; Emniyet Sorumluluk bölgesinde 1401, Jandarma sorumluluk bölgesinde 779 olmak üzere toplam 2180 suç işlenmiş, bunlardan 2153’i aydınlatılmış ve  % 99 başarı sağlanmıştır.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarda; Emniyet Sorumluluk bölgesinde 1547, Jandarma sorumluluk bölgesinde 1244 olmak üzere toplam 2791 suç işlenmiş, bunlardan 2565’i aydınlatılmış ve başarı % 92 olarak gerçekleşmiştir.
Narkotik Suçlarda; toplam 3.976.138 gram esrar maddesi, 14.066 gram eroin maddesi, 4.695 adet sentetik uyuşturucu, 2.882.357 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir.  Emniyet Müdürlüğü Güvenlik şube Müdürlüğü kapsamındaki suçlarda; Emniyet Sorumluluk bölgesinde toplam 71 suç işlenmiş, suçların tamamı aydınlatılmış ve % 100 başarı sağlanmıştır.Terör Suçları kapsamında; Emniyet sorumluluk bölgesinde 40, Jandarma sorumluluk bölgesinde 17 olmak üzere toplam 57 olay meydana gelmiş, bunların 33’ü aydınlatılarak, % 58 başarı sağlanmıştır.
Bu veriler ışığında, 2009 yılında ıl genelinde toplam 17412 suç işlenmiş olup, bunlardan 15100’ü aydınlatılmış, 2312 suç aydınlatılamamıştır. Başarı % 87 olarak gerçekleşmiştir. 2008 yılına baktığımızda ıl genelinde 13051 suçun işlendiğini, bunlardan 11350’sinin aydınlatıldığını ve başarının % 87 olarak gerçekleştiğini görüyoruz” dedi.
 
TRAFıK KURALLARINA UYULMALI
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 2009 yılının trafik değerlendirmesini yaparken, insan hayatının çok değerli olduğuna dikkat çekerek, “Unutmayalım ki, her bir insanımızın hayatı, bir anlık dikkatsizlik ve kural tanımazlık sonucu yitirilemeyecek kadar değerlidir. Buradan tüm Hataylılara bir kez daha dikkatli ve duyarlı olmaya, trafik kurallarına uymaya çağırıyor, 2009 yılında ıl genelinde 37’si ölümlü, 1.225’i yaralamalı ve 1.146’sı maddi hasarlı olmak üzere toplam 2.408 trafik kazası meydana gelmiş, 45 vatandaşımız hayatını kaybederken, 2.364 vatandaşımız da yaralanmıştır.
Sonuçları bir önceki yıla göre değerlendirdiğimizde 2009 yılında 2008 yılına göre; maddi hasarlı kaza sayısında % 41 azalma, yaralamalı trafik kaza sayısında % 11 artma, toplam trafik kaza sayısında % 21 azalma olmuştur.
ıstiyoruz ki, hiçbir vatandaşımızı trafik terörüne kurban vermeyelim. Vatandaşlarımız sakat kalmasın, ekonomik olarak ülke ekonomisine büyük kayıplar veren trafik kazaları hiç olmasın” dedi.
 
YAşAMIN VAZGEçıLMEZLERıNıN BAşINDA HUZUR VE GüVENLıK GELMEKTEDıR
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “Demokratik yaşamın vazgeçilmezlerinin başında hiç kuşkusuz huzur ve güvenlik gelmektedir” diyerek, “Huzur ve güvenliğin olmadığı bir yerde ne başka başarılardan ne de özgürlük, demokrasi ve insan haklarından söz etmek mümkün değildir. ınsanımız her şeyin en iyisine layıktır. Mutlu birey, huzurlu toplum idealimizi en üst seviyede gerçekleştirmenin mücadelesini veriyoruz. Bu konuda ilimizde güvenlik güçlerimizin üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde gerçekleştirdiğini görmenin mutluluğunu yaşıyorum. ılimizin huzur ve güvenliği ile vatandaşlarımızın mal ve can emniyetini sağlamaktan sorumlu güvenlik birimlerimiz 2009 yılı içerisinde, kendi bölgelerinde ve ılimiz genelinde işbirliği ve büyük bir dayanışma içerisinde hizmet vermişler ve başarılı çalışmalar yapmışlardır” diye konuştu.
GüVENLıK GüçLERıNE VE HALKIMIZA TEşEKKüR EDıYORUM
“Güvenlik güçlerimize başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diyen Vali Lekesiz, “şüphesiz güvenlik birimlerimizin başarısındaki en büyük pay vatandaşlarımızın onlara duydukları güven ve destek olmuştur. Halkımız ile bütünleşerek, onlarla birlikte el ele vererek, onları severek ve onların bizi sevmesini sağlayarak, bu huzur ortamını ilelebet devam ettireceğiz. Bize desteğini esirgemeyen her türlü imkânını bizim için kullanmaya gayret eden Hatay halkına da çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
 
KARARLI VE AZıMLıYıZ
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, kararlı ve azimli olan çalışmaların devam edeceğine işaret ederek, “Valiliğimiz ve ona bağlı olarak çalışan güvenlik kuvvetlerimiz, başta organize suçlarla mücadelede olmak üzere bütün suç ve suçlularla mücadelede kararlı ve azimlidir. Toplumsal huzuru bozmaya çalışan suç örgütü ve kişilerle mücadele tam bir kararlılıkla sürdürülmekte olup, bundan sonra da kararlılığımız artarak sürecektir” dedi.
 
 
GENçLERıMıZıN ZEHıRLENMESıNE ıZıN VERMEYECEğıZ
Hatay’da gençlerin uyuşturucu maddeler ile zehirlenmelerine asla izin vermeyeceklerinin altını çizen Vali Lekesiz, “Gençlerimizi uyuşturucu ve buna benzer maddelerden uzak tutarak, zehirlenmelerine asla izin vermeyeceğiz’  
Vatandaşlarımızın her türlü ihbar, şikâyet ve yardım taleplerini vakit geçirmeksizin “155 Polis ımdat” ve “156 Jandarma ımdat” telefonunu kullanarak sözlü/yazılı müracaat ederek veya internet yoluyla (http://www.hatay.pol.tr/) ve (http://www.jandarma.gov.tr/) adresinden güvenlik kuvvetlerine bildirmeleri, toplumsal huzurun korunması açısından son derece önemli bir görevdir. Vatandaşlarımızın bu görevi sorumluluk ve duyarlılık anlayışı içerisinde yerine getirmeye devam edeceklerine olan inancımız tamdır.
Bu vesileyle, bir kez daha halkımızın huzur ve güven ortamı içerisinde yaşaması için zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin, üstün bir vazife anlayışı ile görev yapan güvenlik güçlerimize ve her zaman güvenlik güçlerimizin yanında yer alan ve onlara her türlü yardım ve desteği veren saygıdeğer Hataylılara teşekkür ediyorum” görüşünü dile getirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir