İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhasebecilere Son Dakika Golü

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdullah Korkmaz, Yeni TTK’da son dakika değişikliği ile Bağımsız Denetimi yapacak 84 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavire büyük haksızlık yapıldığını iddia etti.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Korkmaz yazılı olarak yaptığı açıklamasında, 4 bin Yeminli Mali Müşavire Sınavsız denetim hakkı tanınarak “ımtiyazlı bir sınıf” Yaratıldığını savundu.
 
 
 
Anayasa ihlali olduğunu düşündükleri bu düzenlemeyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Veto etmesini talep ettiklerini belirten Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdullah Korkmaz, “1 Temmuz’da Yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda TBMM’de son dakika değişikliği yapılarak, 84 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavire açık açık haksızlık yapılarak, çok az sayıdaki Yeminli Mali Müşavir ve Bakanlık Müşavirlerine “ imtiyaz” sağlanmıştır.” dedi.
 
 
 
3568 sayılı muhasebe meslek yasasının net bir şekilde Serbest Muhasebeci Mali Müşavire “denetim” hakkı verdiği konusu Meclis Adalet Komisyonu’nda oybirliği ile kabul edildiğini hatırlatan Korkmaz, “Yasa Mecliste görüşülürken verilen bir önerge ile Yeminli Mali Müşavirler sınavsız bir şekilde bu haktan yararlandırılırken. Biz Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler için sınav engeli getirilmiştir.” ıfadelerini kullandı.
 
 
 
Korkmaz açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi; “Mesleğin çatı örgütü TüRMOB yönetiminde 84 bin serbest muhasebeciyi 4 kişi, 4 bin Yeminli Mali Müşaviri 5 kişinin temsil ettiği bir hukuksuzluğun düzeltilmesini beklerken “Bağımsız denetim hakkı” konusunda yeni bir demokrasi ayıbı getirilmiştir.
 
 
 
Yapılan bu büyük yanlıştan mutlaka dönülmesi gerekiyor. Ekmek kavgası veren meslektaşlarımızın yasal haklarına kimse dokunamaz. 84 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavire de bağımsız denetim hakkı mutlaka sınavsız verilmelidir. Bu durumun sonuna kadar takipçisi olacağız. Meydanlar dâhil olmak üzere her platformda sesimizi yükseltip, meslektaşımızın yasal hakkını savunacağız.
 
 
 
Yasadaki değişiklikle Türkiye’de faaliyetini sürdüren 500 bini aşkın ticari şirketin denetimi fiziken ötelenme zorunluluğu doğacaktır. 500 bin firmanın sadece “seçilmiş kişilerce” denetlenmesinin mümkün olmadığını dolayısıyla kayıtlı ekonomiye geçiş ve şeffaf bilânçolar da artık hayal olacaktır.
 
 
 
Mesleğin çatı örgütü TüRMOB ve SMMM odaları büyük bir seferberlikle sayıları 45 bini bulan meslektaşına 2011 yılından bugüne kadar Bağımsız Denetim konusunda yoğun ve profesyonel bir eğitim vermektedir. Tamamlanma aşamasına gelen bu seferberlikle Türk Ticaret Kanunu, KOBı ve Denetim eğitimlerine katılan meslektaşlarımız 45 bin kişi civarındadır. ınsanlar kış ve tatil demeden hafta sonlarını bile feda ederek 100’lerca saati aşan eğitimlere katıldı. Tek amaçları meslek yasasıyla kendilerine tanınan denetim haklarını sınavsız kullanmaktı. Bu emeğin görmezden gelinerek yok sayılmasına tüm gücümüzle karşı çıkacağımızın bilinmesini isteriz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir