İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mumyalanmış balıklar…

Antakyalı Balıkçı Müfit Sertel mini bir balık müzesi kurdu. Balıkları mumyalayarak özel ilaçlarla koruma altına alan Müfit Sertel, koleksiyonu kurmaktaki amacını ise, “Müşterilerimiz hem keyifle balık yesin, hem de denizlerimizde ne çeşit canlılar var onları görerek bilgi sahibi olsun” şeklinde açıkladı. Yılların Balıkçısı Müfit Sertel, Antakya Balıkhanesinde ki işyerinin duvarında sergilediği Balık koleksiyonunu tanıttı. Onlarca çeşit balığı bir araya getirerek özenle kurutmanın ve ardından koruyabilmenin çok zor bir iş olduğuna dikkat çeken Sertel,
 
“çok meşakkatli bir iş. Kırılganlık dereceleri yüksek. çok iyi koruyabilmek gerekiyor. Sergiyi gören vatandaşlarımız ‘Bu balıklar bizim denizlerimizden mi çıktı’ şeklinde şaşırıyor” dedi.
15 yıldan bu yana tuttukları balıkları yurt dışından getirdiği koruyucu ilaçlarla mumyaladığını anlatan Sertel, “Aslında daha önce böyle bir işe girişmek istemiştim. Ancak balıkları koruyabilmek çok zordu. ıskeletleri zamanla çürüyor ve sonra da kırılıyordu” dedi. Antakyalı Balıkçı Müfit Sertel, Balık satış işletmesi duvarına sergilediği koleksiyonda, Istakoz, Deniz Yıldızı, Dil Balığı, Palamut, Yengeç, Köpek Balığı, Kaya Balığı Kılıç Balığı kafası ve irili ufaklı çok sayıda deniz canlısı bulunuyor.
 
Balıkhaneye gelen müşterilerinin, mumyalanarak kurutulan balıkları gördüklerinde oldukça şaşırdığını ve sürekli olarak bu balıkları görmek için işyerine geldiğini belirten Sertel “Bazı müşteriler televizyon belgesellerinde izlediklerini buraya geldiklerinde bire bir yaşadıklarını söylüyorlar.
 
Bu da beni çok mutlu ediyor” dedi. özellikle Minik hayvan severlerin gösterdiği ilgiden çok memnun olduğunu söyleyen Müfit Sertel kurutulmuş deniz canlılarını işyerinde sergilemeye devam edeceğini söyledi. Yeni nesillerin denizde yaşayan canlıları daha iyi tanıması gerektiğini belirten Antakya’ nın tanınmış balıkçılarından Müfit Sertel, “öğrenciler gelsinler, kitaplardan gördükleri balıkları burada incelesinler” çağrısında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.