İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mutlu olmanın ilk kuralı…

Kişisel Gelişim Uzmanı, şair, Yazar, Emekli Kıdemli Binbaşı Asım Yekeler Mustafa Kemal üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda konferans sundu.
 
Konferansında hayatı mutlu bir şekilde yaşamak, öncelikle önemli olduğumuzu fark etmekle, kendimizi tanımakla, kendimizle barışık olmakla, kendimizi sevmekle ve iç dünyamızda kendi yolculuğumuza çıkmakla başladığını belirten Yekeler; “Herhangi bir yargılama ve eleştiri yapmadan kendimizi olduğu gibi kabul etmeli, elimizdeki ile yetinerek, kusurlarımızı kendi lehimize çevirmeliyiz. Hayatta mutlu olmanın ilk kuralı herkesin kendini önemli hissetmesidir. Dünyada tekiz, bir eşimiz benzerimiz yok.
 
öldüğümüzde bize her yönüyle benzeyecek başka biri daha gelmeyecek. Yaşadığımız sürece, dünyada belki görüntü olarak benzerlerimiz olabilir, fakat her yönüyle bir eşimize, benzerimize rastlanmayacak. ıkinci kuralı çalışkan olmalıyız. çünkü bu cennet vatanda yaşamanın bedeli budur. ınsanlar bedel ödediği şeylerin kıymetini daha iyi bilirler. Yaşamla ilgili rayların üzerinde hareket eden tren örneğini belirten Yekeler; “Ya hayatta lokomotof gibi ol insanları peşine tak, lokomotif olamıyorsan vagon ol doğru bir düşüncenin doğru bir insanın peşinde ol, vagonda olamıyorsan ray ol, rayda olamıyorsan alkış tut. Hayatta biri bir işi başarıyorsa eğer ona alkış tut, baltalama” diye belirtti.
 
 
Rektör Canda ise konuşmasında, “Asım Yekeler’e davetimizi kırmayarak üniversitemize geldiği için çok teşekkür ederim. Kendisi bize yaşamın içinden süzülerek geliyor. Anlattığı olaylara kattığı duyarlılığı mizahla dengeleyerek deneyimlerinden bizlere çok güzel örnekler sundu. Ayrıca Asım Yekeler’ in Sivas’lı olması beni çok mutlu etti. Sivas Cumhuriyet üniversitesi’ nin kurucularındanım. Sivas insanını tanıma fırsatı buldum. Asım Yekeler örnek bir insan. Yaşamdan elde ettiği bilgileri, deneyimleri başkalarıyla paylaşıyor. Bu anlatılanlar gerçekten Anadolu insanımızın, toplumumuzun güzellikleri. “Yaşamın anlamını çok iyi anlamak için hayatta bağlarınız ne kadar güçlü olursa, koşullar ne olursa olsun hayatta kalmak için her şeyi yapabilirsiniz. Güçlü nedenleriniz ve amaçlarınız varsa hayatta kalmayı başarırsınız.’’ diye belirtti.
 
 
Konferansı Mustafa Kemal üniversitesi öğrencileri  ve öğretim üyeleri büyük bir ilgiyle izlediler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.