İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müzik Yok, Panel Çok

Bu yıl 9.su gerçekleştirilecek olan Yeşilpınar Defne Festivali’nde müzik ve eğlence olmayacak. Festivalde bu yıl halkı düşünmeye sevk etmek adına paneller düzenlenecek.
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
Yeşilpınar beldesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Defne Festivali’nde bu yıl müzik ve eğlence olmayacak. Festival komitesi, kardeş ve komşu ülke Suriye’de yaşanan iç savaş ve dökülen kanlar nedeniyle, festivalin müzik ve eğlence ayağını iptal etti.
 
 
 
Bu yıl 25–26 Ağustos tarihleri arasında 9.su gerçekleştirilecek olan festivalde Türkiye’nin dört bir yanından, milletvekili, sanatçı, gazeteci, yazar, tiyatrocu, akademisyen, öğretmen, avukat, sivil toplum liderleri, siyasi parti önderleri gibi aydınların katılımıyla, Suriye’de barışın sağlanması parolasıyla “Kardeş Kanına Hayır, Barış ıçin çığlık” panel ve söyleşilerine yer verilecek.
 
 
 
Antakya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret ederek burada bir basın açıklaması düzenleyen Yeşilpınar Belediye Başkanı Malik Kılıç, Suriye’de yaşanan iç savaş ve dökülen kanlar nedeniyle festivalin müzik ve eğlence bölümünün komite tarafından iptal edildiğini söyledi.
 
 
 
Suriye’de yaşanan iç savaş ve dökülen kanlar dolayısıyla böyle bir karara yöneldiklerini kaydeden Yeşilpınar Belediye Başkanı Kılıç, “ülkemiz öyle bir süreçten geçiyor ki, Türkiye’nin dört bir yanında festivalimize iştirak edecek sanatçı ve aydınların katılımıyla Kültür-Sanat festivali bu yıl insanlarımızı düşünmeye sevk edecek.” Dedi. 
 
 
 
“Maalesef ülkemizin gündeminde kan-gözyaşı ve savaş var” diyen Kılıç, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
 
 
“Uluslararası emperyalizm ülkemizde bir kaos ortamı yaratmaya çalışıyor. Komşu ülkelerle savaşın eşiğine gelmişiz. Büyük bir tehlikenin tam da ortasındayız. Hiç bir komşu devlet ile barış içinde değiliz.
 
 
 
Yüce Atatürk’ün ‘’Yurtta Barış, Dünya da Barış” sözü unutulmuş. Böylesi savaş tamtamlarının çaldığı ortamda bizlere; savaşa karşı bir duruş sergilememiz gerekliliği ortaya çıktı.
 
 
 
 Bu yüzden “Kardeş Kanına Hayır, Barış ıçin çığlık” etkinliğini düzenleme kararını aldık. Sadece tek gündem maddesi BARIş olan FORUM formatında gerçekleştireceğimiz etkinliğimize bu güne kadar festivale katılmış aydın, sanatçı, yazar, müzisyen, okur ve sendikacı pek çok dostlarımız davetimize yanıt vererek bizimle birlikte BARIş etkinliğinde yanımızda olacaklarını ifade ettiler.
 
 
 
Tüm semavi din mensuplarının Huzur, dostluk ve barış içinde yaşadığı Hatay ilimizde barış-dostluk sevgi söylemlerimizi yine dile getireceğiz.
 
 
 
 Kardeş kanı dökmeye “Hayır” diyeceğiz. Barış için sesimizi alabildiğine yükselteceğiz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir