İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ne Oldu Sana?

önceki gün Antakya’da Türkiye-Suriye kardeşlik Platformu ve ışçi Partisi’nin çağrısı üzerine düzenlenmek istenen ve CHP’li Milletvekillerinin de desteklediği  “Türkiye-Suriye Kardeşlik Buluşması”, gösterinin izinsiz olması gerekçesiyle yapılan uyarılara rağmen halkın dağılmamasıyla polisin sert müdahalesine sahne oldu.
 
 
 
D. Turunç
 
 
 
Daha önce yapılan duyurularla Hatay Valiliği tarafından yasaklanan eylem, yaklaşık 5 Bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. “Türkiye- Suriye Kardeşlik Platformu” ve ışçi Partisi’nin düzenlemek istediği “Türkiye-Suriye Kardeşlik Buluşması” Mitingine Hatay Valiliğinin izin vermemesi üzerine, Platform üyeleri Antakya Doğuş Okulları önünde Basın açıklaması yapacaklarını duyurmuştu.
 
 
 
Basın açıklamasına katılmak üzere alana gelen vatandaşlar, Polisin Antakya Doğuş Okulları önüne girişleri kapatması üzerine, tepki vermeye başlayınca kentin dört bir yanı eylem alanına döndü.
 
 
 
Eylemler Gece Boyunca Devam Etti…
 
 
 
Ak Parti Hükümetinin Suriye politikalarını protesto eden halk, “AKP elini Suriye’den çek”, “Türkiye-Suriye kardeştir”, ”Terör kampları kapatılsın, teröristler sınır dışı edilsin” sloganlarıyla Polis Müdahalesini, gözaltları ve hükümetin Suriye’ye ilişkin politikasını yoğun bir şekilde protesto etti.
 
 
 
Polisin Antakya Doğuş Okulları önene giden yolları kapatması üzerine, grup Maksim Park önünde toplanmaya başladı. Burada gruba yönelik konuşma yapan ışçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri özbey, “”Bu eylemin yasaklanmasını kabul etmiyoruz. 
 
 
 
Bu kararı yazılı olduğu kağıdı elimizle yırtıp atıyoruz, ayağımızın altında çiğniyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 
 
Maksim Park’ta oturma eylemi yapan gruba CHP Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ve CHP Mersin Milletvekili ısa Gök te birer konuşma yaptılar.
 
 
 
Yapılan konuşmaların ardından gösteri yapmak isteyen gruba, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından, Basın açıklamasının gerçekleştiği, yapılmak istenen gösteri yürüyüşünün kanuna aykırı olduğu ve dağılmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu.
 
 
 
Milletvekillerinin de sağduyulu davranarak dağılmaları konusunda uyardığı grup park içinde yürüyüşe geçti. Maksim Park’ta gösteri yapan ve uyarılara rağmen dağılmayan grup polisin Biber gazlı müdahalesiyle ara sokaklara kaçtı.
 
 
 
Armutlu, Sümerler ve Akdeniz Mahallelerinde vatandaşların, barikat kurarak polise direnmeye çalıştığı gözlendi. Daha sonra sloganlar eşliğinde Uğur Mumcu Alanı’nda tekrar toplanan gruba, Adana, Mersin, Osmaniye ve Kahramanmaraş’tan gelen ekiplerin de takviye yaptığı emniyet güçleri biber gazı ve Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile müdahale etti. Gruptakilerin de müdahale sırasında polise taş, sopa ve su şişesi ile karşılık verdiği olaylar gece geç saatlere kadar sürdü.
 
 
 
Ayrıca olaylar esnasında dağıtmak için müdahale etmek istediği grubun arasında kalan bir polis memurunun göstericiler arasında kalarak darp edildiği görüldü. Göstericiler arasında kalan polis memuru meslektaşlarının yardımı ile kurtarıldı.
 
 
 
“ızin Verilseydi Büyümezdi”
 
 
 
Uğur Mumcu alanında gece geç saatlere kadar devam eden olaylar esnasında orada bulunan CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl,  olaylar Antakya’nın hoşgörü iklimine yakışmadığı gibi, yaşananların kardeşlik duygularını da zedelediğini öne sürdü. Akgöl, Hatay Valiliğinin basın açıklaması yapılmasına izin vermesi durumunda olayların bu boyuta ulaşmayacağı iddialarında bulunan Akgöl, “Valilik yapılacak basın açıklamasına izin verseydi 15-20 dakikada her şey biterdi” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir