İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Obama Türkiye’ye Geliyor…

Nisan ayı başında Türkiye’yi ziyaret etme kararıyla büyük bir sürprize imza atan Amerika’nın yeni Başkanı Barack Obama’ya Ankara jest yaptı. Buna göre TBMM Genel Kurulu’na hitap edecek olan Obama, Türkiye’deki programıyla tarihe geçmeye hazırlanıyor.

 

Barack Obama böylece Bill Clinton’dan sonra Meclis’te konuşan ikinci Amerika başkanı olacak. Edinilen bilgilere göre, 6 Nisan günü Genel Kurul toplantısı yapılmadığı için Danışma Kurulu kararı doğrultusunda ‘özel oturum’ gerçekleştirilecek. Obama’nın, başta Irak’la ilişkiler olmak üzere, ıran ve Kafkasya konusuna değinen bir konuşma yapması ve Türkiye’nin stratejik ortaklığına dikkat çekmesi bekleniyor.

 

Obama’nın ziyareti ABD başkanlarının TBMM’ye yapacakları ikinci ziyaret olacak. ABD Başkanı Bill Clinton, 15 Kasım 1999’da Türkiye’yi ziyareti sırasında Meclis Genel Kurulu’na hitap etmişti. 2004’te Türkiye’ye gelen George W. Bush ise tüm dünyaya mesaj vermek için Ortaköy Camii’nin önünü tercih etmiş, TBMM’de konuşma yapmamıştı.

 

Barack Obama’nın tüm Müslüman dünyasına da mesajlar içeren Irak savaşının ardından bozulan imajı düzeltmeye dönük konuşmasını ıstanbul’da yapacağı konusunda spekülasyonlar oluşmuştu. Ancak yapılan programa göre Meclis Genel Kurulu’nda özel bir oturum düzenlenerek buradan tüm dünyaya mesaj verilmesi kararlaştırıldı.

 

11 Eylül saldırılarının ardından Bush’un Ortaköy Camii’ni arkasına alarak yaptığı konuşmanın ardından Obama’nın ıstanbul ziyareti içinde bir camiyi de ziyareti programına alması bekleniyor.Clinton, 10 sene önce konuşmuştu1999 yılında Türkiye’yi ziyaret eden eski ABD Başkanı Bill Clinton, TBMM’de de konuşmuştu.

 

Türkiye’nin 21.yüzyılın şekillenmesinde çok önemli bir rol oynayacağını söyleyen Clinton, “20. yüzyılı anlamak için Türkiye tarihi bir anahtardır; ancak ben inanıyorum ki, Türkiye’nin geleceği, önümüzdeki bin yılın ilk yüzyılının şekillenmesinde de son derece önemli bir rol oynayacaktır.” ifadelerini kullanmıştı. Bill Clinton, Türkiye’nin demokrasi yolunda önemli adımlar attığını da belirtirken, AB adaylığına destek vermişti.

 

Haber : ZAMAN

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir