İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Okul Öncesi Yarının Sesi” Projesi…

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, daha güçlü bir gelecek inşa etmek için hep birlikte çalışılması gerektiğini belirtti.
 
 
 
Lekesiz, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOğAKA) mali destek programı kapsamında, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması, çeşitlendirilmesi ve toplumsal farkındalık düzeyinin arttırılmasına yönelik, Demirbilek ılköğretim Okulu’nun başvuru sahibi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) ortak, valiliğin iştirakçi olarak katıldığı ”Okul öncesi Yarının Sesi” projesinin Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kentin okul öncesi eğitimde beş yaş grubunda Türkiye birincisi durumuna geldiğini söyledi. Hatay’ın okul öncesi eğitimde iki yıl önce 67’nci sırada yer aldığını ifade eden Lekesiz, farkındalık yaratılmasıyla bu konuda ilerleme kaydedildiğini belirtti.
 
 
 
 
Artık okul öncesinde beş yaş grubunda sahip olunan birinciliğin yerini sağlamlaştırmak gerektiğini vurgulayan Lekesiz, ”Bu konuda herkese büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Rehavet, ihmal ve tembellik yok. Daha çok çalışmalıyız. Derdimiz birinci olmak değil. Sadece bu işe daha çok değer vermek. Daha güçlü bir gelecek inşa etmek için hep birlikte çalışılmalıyız” diye konuştu.
 
 
 
ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç da, hedeflerinin Hatay’ı eğitim merkezi haline getirmek olduğunu söyledi.
 
Okul öncesi eğitimin yanı sıra kentin proje yapımı konusunda da ilk sırada yer aldığını ifade eden Tulmaç, bunun büyük bir başarı olduğunu ve sürdürülmesi gerektiğini kaydetti. DOğAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ise, 60 bin TL bütçeli ”Okul öncesi Yarının Sesi” projesinin 45 bin TL’sinin ajans tarafından karşılandığını söyledi.
 
 
 
Projeyle, 36-72 aylık çocuğu olan ailelere ulaşarak okul öncesi eğitimin yararları konusunda farkındalık yaratılacağını belirten Serdengeçti, bu kapsamda bilinç oluşturulacağını kaydetti. Demirbilek ılköğretim Okulu Müdürü Zülfü Aküzüm, 2009-2010 eğitim öğretim döneminde okullarında 28 okul öncesi eğitim öğrencisinin bulunduğunu, sayının yapılan çalışmalarla bu yıl 60’ı geçtiğini belirtti.
 
 
 
Daha sonra Proje Koordinatörü Tuna Cırık şap, proje kapsamında 240 veliye ulaşılacağını ve okul öncesi eğitim konusunda bilgi verileceğini kaydetti. Konuşmaların ardından müzik dinletisi sunuldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir