İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ormancılık 170 yaşında…

Antakya Orman ışletme Müdürlüğünün “Serinyol-Tahtaköprü Yangın ılk Müdahale Ekibi, Yangın Koruma Tesisleri ve Merkez Fidanlık Tesisi”nin açılışı Hatay Valisi Nusret Miroğlu’nun katılımı ile gerçekleşti.
 
Ormancılığın 170. yılı etkinlikleri çerçevesinde, Serinyol-Tahtaköprü Köyü’nde yapılan açılışta konuşan Vali Miroğlu, ilimizin çok güzel bir tabiata sahip olduğunu ancak, tüm Anadolu için bunu söylemenin mümkün olmadığını belirterek, “Bizim bölgemiz yeşil, fakat ıç Anadolu Bölgesine bakınca bunu söylemek mümkün değil. Dağları çırıl çıplak, onları ağaçlı görmek bize nasip olmasa da en azından torunlarımızın bunu görmesi için çaba sarf etmeliyiz.
 
75 milyon insanız, her yıl her birimiz bir ağaç diksek 75 milyon ağaç eder. Yılda bir fidan kimsenin de bütçesini sarsmaz” dedi. Orman köylüsünün herkesten çok ormanı koruması gerektiğine de vurgu yapan Miroğlu, “Ormanın içinde yaşayanlar, ormanı korumasa ve değerini bilmezse, hangi önlemi alırsak alalım boşunadır. Ekmeğini ormandan kazanan köylüler, kendileri korur ise, bizler onların sadece destekçisi olmuş oluruz. Orman köylülerinin, yapılacak her yanlışı orman müdürlüğü ile paylaşması gerekir” diye konuştu.
 
SAVAş: HABıB-ı NECCAR DAğI’NDA KENT ORMANI YAPILACAK
 
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, son yıllarda tüm dünyada etkileri fazlası ile hissedilmeye başlanan küresel ısınmaya karşı yapılacak etkin mücadelenin, ağaçlandırma faaliyetlerini her geçen gün daha da arttırmak olduğunu söyledi.
 
Bu çerçeve de Habib-i Neccar dağında oluşturacakları Kent Ormanı projesinin fizibilite çalışmasına süratle devam ettiklerini ve sivil toplum örgütleri ve muhtarlarla beraber “çevre ve temizlik” kampanyası başlattıklarını söyledi. Savaş, çevreye karşı duyarlılıklarını en üst seviyede gösterme adına, gerçekleştirilecek her türlü projeye destek vermeye hazır olduklarını da vurguladı ve açılan tesiste emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
COşKUN: DüNYA ORMAN ALANLARINI ARTTIRAN ENDER üLKELERDEN BıRıYıZ
 
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun, dünya orman alanlarını arttıran ender ülkelerden biri olduğumuzu belirterek, “Ormanlık alanlarımızı 20,2 milyondan 21,5 milyon hektar alana ulaştırdık. Ağaçlandırma konusunda sadece kamu kuruluşları değil, toplumun tüm kesimlerine büyük görevler düşmektedir.
 
çünkü su toprak ve hava insan için en önemli yaşam kaynağıdır. Aldığımız havanın kalitesinde, su ve toprak değerlerimize, kullandığımız eşyalara kadar çok geniş bir alanda yarar sağladığımız ormanlarımızı, gelişen sanayileşme ve bilinçsiz kentleşmeye kurban etmekteyiz. Hayatımızın her alanında faydalandığımız ormanlarımızın, korunması ve tahrip ettiklerimizin yerine yeniden yapılandırılması, geleceğimiz açısından son derece önemlidir.
 
çarpık kent yaşamının artması ve sanayileşme; doğal dengeyi tehdit altında bırakmıştır.giderek küreselleşen dünyada ormanların, hayatımızdaki yeri daha da hissedilir olmuştur. Yeryüzünde doğal kaynaklarımız arasında, yenilenebilir kaynak olma özelliği nedeni ile ormanın hayatımız ile özdeş olduğunu görürüz” dedi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından, Serinyol Yangın ılk Müdahale Ekibi Binası’nın açılışı gerçekleştirildi.
 
Etkinliklere katkılarından dolayı, Antakya Orman ışletme şefi şevket öztürk, Asım Kuzuluk ve Ses Sanatçısı Sait Döşkaya’ya teşekkür plaketi verildi ve tohum ekimi gerçekleştirildi. Orman yangınları ile mücadele ekibinin, yapmış olduğu tatbikat, izleyenlerden bol alkış aldı. Ormanlık alanda kontrollü yakılan çalılara, öncelikle helikopterle havadan, ardından da yerden itfaiye araçları ile müdahale edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir