İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ortalaşa istihdam…

ış-Kur Hatay ıl Müdürlüğü 2009 yılının ilk 6 aylık işsiz bilânçosunu açıkladı.
 
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ıl Milli Eğitim Müdürü şenol Genç ve ATSO Başkanı Hikmet çinçin’in de hazır bulunduğu toplantıda rakamları veren ış-Kur ıl Müdürü Ahmet Bulanık, işsizlik oranının hangi boyutlara vardığını ortaya koydu. Bulanık ilimiz Hatay’da 16 bin 947’si erkek, 8 bin 177’si ise kadın olmak üzere toplam 25 bin 664 kayıtlı işsizin bulunduğunu söyledi.
 
Bu rakamların sadece kayıtlı işsizler olduğu göz önünde tutulduğunda kayıtsız işsiz sayısı ile birlikte işsiz sayısının 50 bine dayanacağı tahmin ediliyor. Toplantıya katılım gösteren isimler arasında yer alan ATSO Başkanı Hikmet çinçin resmi rakamların ülke gerçeği işsizlik rakamlarından uzak olduğunu ifade ederek resmi tablonun inandırıcı olmadığını söyledi. 25 bin 664 olan işsiz sayısının neredeyse yarısını 9 bin 812’sini ise 20 ile 29 yaş arasında değişen gençler oluşturuyor.
 
ışsizlerin 1256’sı okuryazar, 10 bin 391’i ilköğretim mezunu, 9468’i lise ve dengi okul, 1972’si ön lisans, 1420’si lisans ve 4’dü ise doktora yapmış kişilerden oluşuyor. 25 bin 664 işsizden son altı aylık dönemde işe yerleştirilenlerin sayısı ise ne yazık ki sadece 287’de kaldı.

Rakam başarılı…

Bu konuda bir açıklama yapan ış-Kur ıl Müdürü Ahmet Bulanık son altı aylık dönemde 287 işsize iş imkânı sağladıklarını hatırlattı ve bu işsizlik ortamında 287 rakamının bile başarı olduğunu söyledi.
 
Rakamın düşük olduğunu öne süren basın mensuplarına cevap veren Bulanık, “Rakamın daha yüksek olmasını elbette ki temenni ederdik Ancak işsizliğin had safhada olduğu bir dönemde, işletmelerin işçi çıkardığı ortamda bu rakam iyi bir rakamdır” dedi.
 
ışsizliğin önüne geçebilmek için kalifiye elaman yetiştirmek için çaba gösterdiklerini anlatan Bulanık, bu alanda bugüne kadar açtıkları ve bundan sonra açacakları kurslar hakkında bilgi verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir