İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Oryantiring” Tanıtım Semineri…

2-4 Nisan 2010 günlerinde Hatay Mustafa Kemal üniversitesinde yapılan seminere Hatay ıl Temsilcisi ve öğr.Gör.Ali TEMıZ’in Oryantiring Federasyonu organize ettiği Tanıtım ve eğitim uygulaması Oryantiring Federasyonu üniversiteler Kurul Başkanı Ekrem Deniz  ve Ankara ıl Temsilcisi Ali Elgün tarafından gerçekleştirildi.
 
 
Mustafa Kemal üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Diğer bölümlerden toplam 100’ e yakın öğrenci katıldı.
 
 
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerin alt yapılarının olmalarından dolayı direk çizgi oryantiringi ile üniversite yerleşkesi Haritası üzerindeki çizgilerden gidilerek ve çizgi üzerine denk gelen hedeflerin yerini haritada işaretleyerek yapıldı.
 
 
Ayrıca Skor Oryantiringi hazırlanmıştır. Skor Oryantiringinde üniversite yerleşkesinde hiç ayak basılmamış bölgelerine ve bilinen yerlere 20 hedef konmuş ve bu hedeflere uzaklığına puan verilmiştir. 1 saat içerisinde en çok puanı toplayan sporcu birinci olmuştur.
 
2. gün uygulamasında saat 17.00’de araziye çakılan 1 m. boyundaki 64 adet kazık platformu üzerinde yapılmıştır. Platform üzerinde Grid Oryantiringi, şerit Oryantiringi ve Travers Oryantiringi yapılmıştır. Bu uygulamadan sonra ise saat 20.30 da Gece Oryantiringi uygulaması yapılmış ve öğrencilerin el ve kafa fenerleri ile hedefleri sırası ile bulmaları sağlanmıştır.3. gün Rektörlük bahçesinde toplanılmış ve ilk olarak harita üzerinde yön kavramı çalıştırılmış, bir pusula ile hedefe nasıl gidileceği sporculara gösterilmiştir. Saat 11 gibi ise Spor salonunda Basketbol, Voleybol, Hentbol ve Badminton işaretlerinden yararlanılarak, çizgiler üzerine çeşitli rakamlar konarak, 4 işlem yaparak hedeflere gidilmesi ve toplam sonuç bulunması sağlanmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir