İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖSS 2 Aşamalı Yapılacak

Yükseköğretim Kurulu (YöK), 2010 yılından itibaren geçerli olmak üzere öSS´yi iki aşamalı hale getirdi. 2009´da yapılacak öSS´de ise sınava az bir süre kalması ve öğrencilerin motivasyonunun bozulabileceği gerekçesi ile herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

YöK Genel Kurulu, öSS’de yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere Prof. Dr. Yusuf Ziya özcan başkanlığında toplandı. Toplantının öğleden sonraki kısmında öSS’de yapılacak değişiklikler ele alyndy. Akşam saatlerinde, toplantı devam ederken yapılan yazılı açıklamada, 2010 yılından geçerli olmak üzere yükseköğretim geçişte uygulanacak yeni sistem açıklandı.
Açıklamada, gelecek yıldan itibaren ortaöğretime geçişte iki aşamalı sınavın yapylacağı belirtilerek, “Birinci aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı olarak adlandırılan ortak ve tek bir sınavdır. ıkinci aşaması ise Lisans Yerleştirme Sınavları olarak adlandırılan 5 sınavdan oluşmaktadır” denildi.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın, ortaöğretimi başarı ile tamamlayan ve yükseköğrenim görmek isteyen kişilerin tabi tutulacağı, yükseköğretime geçiş için yeterliği ölçen bir sınav olacağı kaydedildi. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın, adayların açıköğretim programları ile örgün ön lisans programlarına yerleştirilmesinde esas alınacak olan başary puanı ile lisans programlarına yerleştirilebilmesi için yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları’na girebilmeleri için aranan asgari başarı puanını belirleyeceği ifade edildi.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda orta öğretimde okutulan ortak derslerin yükseköğretim açısından temel ve belirleyici olanlarından soru sorulacağı aktarıldı. Açıklamada, “Bu sınava Türkçe (Dil ve anlatım), Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında test usulü ile yapılır” denildi.

LıSANS YERLEşTıRME SINAVLARI (LYS) BEş ALANDA YAPILACAK

Açıklamada, Lisans Yerleştirme Sınavlarının ise adayların ders düzeyindeki bilgi ve yeteneklerini ölçen ve açıköğretim dışındaki örgün lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak başarı puanını belirleyen sınavlar olduğu belirtildi.
Lisansa Yerleştirme Sınavları’nın Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) – Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavı (LYS 2), Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3), Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavı (LYS 4) ve Yabancı Dil Synavı (LYS 5) olmak üzere beş alanda yapılacağı kaydedildi.

Bu sınavlar kapsamında birden fazla dersin yer alması halinde, adayın her bir ders için aldığı puanın ayrı ayrı hesaplanacağı dile getirildi.

LYS’DEKı PUANLAR DöRT GRUPTA HESAPLANACAK

Açıklamada LYS’lerde alınan puanların Matematik -Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe – Sosyal (TS), Yabancı Dil (YD) olmak üzere dört grupta hesaplanacağı bildirilerek şöyle devam edildi:
“Bunlardan MF grubu puan için, Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) ve Fen Bilimleri (Fizik-Kimya- Biyoloji) Sınavlarına (LYS 2),TM grubu puan için, Matematik , Geometri sınavı (LYS 1) ve Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı’na (LYS 3),TS grubu puan için, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3) ve Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavına (LYS 4),YD puanı için, sadece Yabancı Dil Sınavına (LYS 5) girilmesi şarttır. Bunlardan her bir gruba giren puanın hesaplanmasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli bir oranda dikkate alınır.

Bu puan türlerinin her birinde, ayrıca MF 1, MF2, MF 3 veya TM 1, TM 2, TM 3 veya TS 1, TS 2, TS 3 veya YD 1, YD 2, YD 3 gibi tasnifler oluşturulabilir.”

Açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi: “2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 45. maddesi hükümleri göz önünde bulundurularak, ‘Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki test puanları üzerinden belirli yeterliliklerin aranması, LYS’deki derslere ait testlerin o sınavdaki ağırlıkları, puan türlerindeki testlerin o puan türünün hesaplanmasındaki ağırlıkları, üniversitelerden görüş almak suretiyle puan türlerinin niteliğini ve niceliğini belirleme, aynı yükseköğretim programı için birden fazla puan türü tanımlanması hususları ile yükseköğretime geçiş sisteminin gereksinim duyduğu diğer konular YöK Genel Kurulu tarafından daha sonraki toplantılarında karara bağlanacaktır.”

2009 öSS’DE DEğışıKLıK YOK

öte yandan, Genel Kurul üyelerinden alınan bilgiye göre, 2009 öSS’de, sınava az bir süre kalması ve öğrencilerin motivasyonunun olumsuz yönde etkilenmesini önlemek amacıyla herhangi bir değişiklik yapılmadı.

2010 yılında uygulanacak yeni sistem ile ilgili ise uygulanacak katsayı oranları dahil, ayrıntılar daha sonraki Genel Kurul toplantılarında ele alınacak. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir