İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖSYM güvenirliliğini yitirdi…

Eğitim-ış Hatay şube Başkanı şenol Eyüboğlu, AKP iktidarında, öSYM’nin de güvenirliliğini yitirdiğini vurguladı.
 
KPSS sınavlarında yaşanan kopya iddiası üzerine yaptığı yazılı açıklamasında, öSYM’nin bu sefer de KPSS sorularının çalınmış olabileceği yönündeki iddialarla karşı karşıya geldiğine dikkat çeken şenol Eyüboğlu, eleştirilerini şöyle sürdürdü:
 
“Geçen yıllarda rastlanmayan bir şekilde, 500’ün üzerinde adayın 120 sorunun tamamını da doğru yapması, kafalarda ‘Acaba sınavda kopya mı çekildi?’ sorusuna neden olmuştu. Nitekim duyarlı kamuoyu sayesinde sendikalarımızın da çalışmaları sonucunda öSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı yanlıştan dönmek zorunda kalmışlardır. Bu durum ise, AKP iktidarı dönemine kadar güvenilirliği böylesine tartışma konusu olmayan öSYM’nin, iktidarın ve cemaatinin kadrolaşma karargahlarından birine dönüştürülme çabalarının bir sonucudur.
 
Eğitim bilimleri sorularında uzmanların bile en az 20 soruyu şüpheli buldukları düşünülürse, 500’den fazla kişinin 120 soruda 120 net yapması, bilimsel olarak kabul edilir bir durum değildir. Sınava katılan adayların %70’inin sınav puanlarının yanlış olduğu yönündeki ısrarları bu noktada dikkate alınmalı ve sonuçların doğruluğu ya da yanlışlığı yorumlarla değil, bilimsel veriler ışığında ispat edilmelidir.
 
KPSS SINAVI YENıDEN YAPILMALIDIR 
Bu yaşananlar, akıllara geçtiğimiz yıl benzer bir durumun yaşandığı polislik sınavını getirmiştir. Belli cemaatlere yakınlıkları ile bilinen ‘özel’ bir kesime soruların dağıtıldığı ortaya çıkan sınav iptal edilmiş ve yeniden yapılmıştı. KPSS için de benzer bir durumun yaşanmış olma ihtimali göz önünde bulundurulacak olursa, sınavın yeniden yapılması konusundaki adımların hızlı atılması gerekmektedir.
 
MKü DE KUşKULU BıR DURUM VAR!
Yine öSYM’nin KPSS ‘da içerisine düştüğü  durum  daha önce yapılan sınavlarında şaibeli olabileceği kuşkusunu artırmıştır. ılimizde Mutafa Kemal üniversitesi’nde sayın Rektörün çok yakınında olan bir öğretim görevlisinin üDS sınavında bir yıl içinde puanını 29’dan 83’e çıkarması üniversite içerisinde çokça konuşulmuştu. Eğitim-ış Hatay şubesi olarak yetkililerden bu kuşkunun giderilmesi noktasında araştırma yapmalarını beklemekteyiz.
 
YARIMAğAN VE çUBUKçU ıSTıFA ETMELı
 
Bilgisiz, deneyimsiz ve beceriksiz AKP kadrolarınca, Cumhuriyet’in kurumları adım adım bu tür uygulamalarla yıpratılmakta, kamuoyu önünde güvenirliklerini yitirmektedir. Böylece Cumhuriyet rejimiyle kavgalı olanların, Cumhuriyet’i yıkma projeleri uygulamaya konmaktadır.Eğitim-ış olarak AKP iktidarının yörüngesinde hareket eden YöK ve öSYM’nin bu ele geçirilmişliğine karşı sesimizi yükseltiyoruz ve kurumu daha fazla yıpratmaması için öSYM Başkanı Yarımağan’ı ve  Milli Eğitim Bakanı’nı istifaya çağırıyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir