İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Otizmli Bireylere Destek…

Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOğAKA) ve MKü Spor Kulübü bünyesinde ”Otizmli Bireylere Spor Destek Kulübü” oluşturacaklarını söyledi.
 
 
Güder, MKü Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği tarafından, Tayfur Sökmen Yerleşkesi’nde düzenlenen ”Spor ve Otizm” konferansında yaptığı konuşmada, engellilerin meslek edinip üretken hale getirilmesi, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlanması gerektiğini belirtti.
 
 
üniversite olarak engelli bireylere yönelik olarak yapılan tüm çalışmalara destek verdiklerini ifade eden Güder, şöyle konuştu:
 
 
”üniversitemiz akademik birimlerimizden gelen her türlü sosyal, kültürel, bilimsel ve sportif çalışmalara imkanlarımız doğrultusunda destek veriyoruz. MKü’de öğrenim gören engelli öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz.
 
 
Antakya Belediyesi, DOğAKA ve MKü Spor Kulübü bünyesinde ‘Otizmli Bireylere Spor Destek Kulübü’ oluşturacağız. ılerleyen zaman içerinde bu çalışmalara zihinsel, bedensel, görme ve işitme engelli olan bireylerimiz de dahil edeceğiz.”
 
 
Konferansa konuşmacı olarak katılan Otizm ve Spor Kulübü Spor Direktörü Bener Erkonur, Türkiye’de yaklaşık 650 bin çocuğun otizmli olduğunu kaydetti.
 
 
Otizmli bireylerin hareket gelişimi yönünden eksikliklerin bulunduğunu belirten Erkonur, bunun için spor aktivitelerine önem vermek gerektiğini söyledi.
 
 
 
Erkonur, Otizm ve Spor Kulübü’nün bu yönde faaliyet yürüten ilk kulüp olduğunu belirtti. Konferansta, Psikolog Gülşen Filazioğlu çokluk da, otizm konusunda bilgiler verdi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir