İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özürlüye iş olanağı…

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda ”sakatlık oranı en az yüzde 40” olan engelli öğretmen, memur ve hizmetli görevlendirilecek.
Bu çerçevede, 1000 öğretmen, 2000 memur ve 2000 hizmetli kadrosu ayrıldı. öğretmen kadrosuna başvurabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinin (A) bendinde belirtilen genel şartlar aranıyor.
Hademe olacak engellinin asgari lise mezunu olması gerekiyor Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatında çalıştırmak üzere engelliler arasından 1000 öğretmen, 2000 yardımcı hizmetli ve 2000memur alımı yapıyor.
Bu şartların yanı sıra, MEB Talim ve Terbiye Kurulunun kararı gereğince adayın mezuniyetinin, atanacağı alan öğretmenliğine uygun olması, eğitim fakültesi dışında bir fakülteden mezun olunmuşsa ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans veya pedagojik formasyon belgesi bulunması gerekiyor.
öğretmenliğe ilk defa atanacakların, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olması şartı da aranıyor.
Başvurular, 26 Nisan-21 Mayıs 2010 tarihleri arasında il milli eğitim müdürlüklerine ”www.meb.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda yapılabilecek. Başvuru formları şahsen veya postayla il milli eğitim müdürlüklerine iletilebilecek.
Başvuru için adayların Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan elektronik iş talep formunu elektronik ortamda doldurarak il milli eğitim müdürlüklerine onaylatması gerekiyor. Adayların ayrıca bir adet vesikalık fotoğrafı ve sağlık kurulu raporunu da başvuru formuna eklemeleri şartı bulunuyor.
Sınav, 30 Haziran’da yapılacak. Adaylar, kendilerine bildirilecek yer ve saatte sınava alınacak.
Engelli öğretmen alımının, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EğıTEK) tarafından yapılacak sınavla gerçekleştirileceği öğrenildi.
Milli Eğitim Bakanlığı, alacağı 1000 öğretmen için öğretmenlik kriterlerini öngörürken memur alımı için ise meslek yüksek okulu mezunu olma şartı arıyor. Yardımcı hizmetlerde çalışmak isteyen özürlüler için de asgari lise mezunu yada teknik lise mezunu olma koşulu aranıyor.
MEB’in toplam 5000 kadro alımı için başvurular 26 Nisan günü başlayacak ve 21 Mayıs tarihinde sona erecek. Başvuracak adayların 110 TL harç parası yatırması gerektiği kaydedilirken engelli adayların 27 Haziran tarihinde sınava alınacakları da duyuruldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir