İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Parkometre Kanunsuz mu?…

Antakya Belediyesi geçmiş dönem Belediye Meclis üyesi Mişat Kalaycıoğlu, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın başlattığı paralı oto park uygulamasının kanunsuz olduğunu iddia etti.
Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde dün düzenlediği basın toplantısında, sorumlu bir vatandaş olarak, Antakya Belediyesi’ne bilgi edinme kanunu çerçevesinde başvuru yaptığını, ancak sorularına gerçek anlamda yanıt alamadığını vurgulayan Kalaycıoğlu, “Belediye ile şu andaki parkometre işletmecisinin arasındaki yapılması gereken yasal işlemlerin uygulanmadığı dikkatimi çekti.” dedi.
 
Antakya’da yaşayan sorumlu bir vatandaş olarak Antakya Belediyesi’nin ıl Trafik Komisyonu’nun kararı ile şehrimizin muhtelif caddelerine parkometre uygulamasına geçilmesi sürecindeki uygulama dolayısıyla, 16.3.2010’da Antakya Belediye Başkanlığına 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanununa istinaden, Antakya Belediyesi’ne dilekçe vererek bilgi istediğini ifade eden Mişat Kalaycıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:“Verdiğim dilekçede, Antakya’da yaşayan bir vatandaş olarak Belediyenizce başlatılan parkmetreli otopark uygulaması neticesinde, her ne sebeple olursa olsun aracımızla durduğumuzda hemen yanımıza oto park görevlileri gelmekte ve para talep etmektedir. Acil bir durumumuz olabilir, hastamız olabilir, cenazemiz olabilir, işimiz olabilir ve daha birçok sebeple aracımızı park etme zorunluluğu doğabilmektedir. Her defasında vermiş olduğumuz ücret, zaten ekonomik sıkıntı içinde olan vatandaşı daha fazla mağdur etmektedir. Esasen kamunun kullanımına açık olan caddelerin ücretli otopark haline getirilmesi de ayrıca haksız bir uygulamadır ve sosyal devlet ilkesi ile de bağdaşmamaktadır.
Bu nedenle, hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla;
Parkmetreli Otopark Uygulaması ile ilgili,
1)Uygulama ve ücret tarifesi ile ilgili Belediye Meclis Kararının,
2)ıhale şartnamesinin, ılanlar ve ilanın yayınlandığı gazetelerle ilgili bilgilerin, (Ad, tarih ve sayı olarak)
3)ıhale kararı ve ihale tutanaklarının ve tamamının birer adet tasdikli örneklerinin,
4)ıhale yapılmadıysa yapılmama sebepleri ile mevcut uygulamaya ait bilgi ve belgeler ile yasal dayanakların yazılı olarak, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve buna ilişkin Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde yasal süre içerisinde tarafıma gönderilmesini arz ederim.” diyerek konuyla ilgi bilgilenmek istedim.
Bana 13.03.2010 tarih ve 86 sayılı yazıyla gönderilen cevapta, ” 5393 sayılı Belediyeler Kanununun 15. maddesinin (p) bendine istinaden Belediye Encümeni’nin 29.12.2009 tarih ve 536 sayılı kararı ve ıl Trafik Komisyonunun 02.02.2010 tarih ve 2010/01 kararı ile şehrimizin muhtelif caddelerinde parkometre uygulamasına geçilmiştir.” denildi.
Görüldüğü gibi cevabi yazıda öğrenmek istediğimiz hiçbir soru yanıtlanmamıştır. Yanıtlanamaz da. çünkü Başkan Lütfü Savaş’a şifahen sorulduğunda bu hizmeti Belediye ımar Limited şirketi’ne verdiklerini, oradan da şimdiki işletmeciye verildiğini, bu uygulamayla iyi bir iş yaptıklarını ifade etti.”
BELEDıYE BAşKANI DA SAVAş, ıMAR LıMıTED şıRKETı’NıN GENEL MüDüRü DE SAVAş
Mişat Kalaycıoğlu, Lütfü Savaş’ın Antakya Belediye Başkanı olduğu gibi, ımar Limited şirketi’nin de Genel Müdürü olduğuna dikkat çekerken, 2886 sayılı Devlet ıhale Kanunu’nun 6. Maddesine göre, ihaleyi yapan idarenin ihaleye ıta Amirleri’nin katılamayacağını açıklamasında yer verirken açıklamasının son bölümünde şu hususlara parmak bastı:
“Sayın belediye yetkilileri bu işin ihale edilmeden yapılamayacağını, Belediyeye bağlı şirketin Belediye ihalelerine giremeyeceğini, verilen işten gelecek paranın büyük bir kısmının Sayıştay ve meclis denetiminde olan belediyenin kasasına değil ticaret kanununa tabi şirkete gideceğini, ihale yapmamak için işi encümende doğrudan temin sistemiyle 10 parçaya bölerek ımar ltd. şirketi’ne verip oradan tek firmaya verilemeyeceğini ve işi ımar Ltd.den alan firmanın verdiği fişlerde Antakya Belediyesi’nin adının kullanamayacağını ve bunların yasalara aykırı işlemler olduğunu bilmiyorlar mıydı?
çünkü ımar Limited şirketi’nin % 95’i Antakya Belediyesi’nin, % 5’i de Hatay Belediyeler Birliği’nin. şimdi sormazlar mı Sayın Başkan’a, Antakya Belediye Başkanı ve Hatay Belediyeler Birliği Başkanı Lütfü Savaş, ımar Limited şirketi’nin Antakya Belediye Başkanı olması sıfatıyla Genel Müdürü konumunda olan Lütfü Savaş’a ihaleyi vermiş olmuyor mu? Yani Lütfü Savaş verdi, Lütfü Savaş aldı konumuna düşmüyor mu?
Bunu bilmeyen mi var? Ya da biliyorlardı da biz yaptık bittiye mi getiriliyor? Senede vatandaşın cebinden 1.500.000 lira civarında çıkacak bu olayın yasaları hiçe sayarak yapılmış olması bir suçtur. Bu olay yetkililer tarafından incelenerek kamuoyuna bilgi verilmeli, yapılan işlerde yasalara aykırılık varsa sorumlular cezalandırılmalı.”
Mişat Kalaycıoğlu, konuyu yargıya taşıyacağını ifade ederken, 1.5 trilyonluk rantın açılımını, Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın açıklamalarından yola çıkarak yaptı.
ıhaleyi alan firmanın ayda 50 milyar (Bin) ımar Limited şirketi’ne vereceğini, parkometre şirketinin de 40 personeli çalıştırdığına göre aylık ücretleri ve SSK primleriyle birlikte yine ımar Limited şirketi’ne verilecek para kadar olduğunu ifade ederken, bu kanunsuzluğa ilgililerin mutlaka eğilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir