İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pilotlar Hala Bulunamadı

Malatya’dan havalandıktan bir süre sonra Hatay’ın güneybatısında deniz üzerinde Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağındaki pilotların bulunması için yürütülen arama çalışmaları devam ediyor. 
 
 
 
AA
 
 
 
Samandağ ilçesi çevlik sahilinde, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan dün sabah saatlerinden pilotları aramak için çıkan iki botun, akşam saatlerinde geri döndüğü gözlendi.
 
 
 
çevlik balıkçı barınağı içerisinde bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan saat 05.00 ile 05.30’da ayrılan iki botun, arama çalışmalarını sürdürmek üzere hareket ettiği görüldü. 
 
 
 
Bu arada gece arama çalışmalarına katılan Sahil Güvenlik Komutanlığına ait başka bir botun ise saat 08.30’da yakıt almak üzere çevlik Sahil Güvenlik Komutanlığı önünde demir attığı gözlendi. 
 
 
 
Balıkçılar Da Arama çalışmalarına Katılmak ıstiyor
 
 
 
Askeri uçaktaki pilotları arama çalışmaları devam ederken, Samandağlı balıkçılar da arama kurtarma çalışmalarına katılmak istiyor 
 
 
 
Malatya’dan havalandıktan bir süre sonra Hatay’ın güneybatısında deniz üzerinde Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağındaki pilotların ve enkazın bulunması için yürütülen arama çalışmalarına Samandağlı balıkçılar da destek olmak istiyor. 
 
 
 
Samandağ ilçesi çevlik sahilindeki balıkçı barınağında, pilotların ve enkazın bulunması için dua eden balıkçılar, yetkililerden arama kurtarma çalışmalarına katılabilmeleri için kendilerine izin vermelerini bekliyor. 
 
 
 
Tekne sahibi Süleyman Dopriç, uçağın Suriye Basit Burnu’ndan yaklaşık 7-8 mil Samandağ ilçesine de 25 mil uzaklıkta düştüğünü tahmin ettiklerini söyledi. 
 
 
 
Dün öğle saatlerinde uçağın Samandağ üzerinde uçtuğunu gördüğünü ifade eden Dopriç, fakat düştüğünü görmediğini kaydetti. 
 
 
 
Uçağın radar ve en son telsiz konuşmalarından yerinin tespit edilebileceğini iddia eden Dopriç, “Bazı teknelerimizde su altı izleme cihazı mevcut. Bu cihazlarımızda deniz dibindeki uçağın bulunması için yeterlidir. Uçağın radar ve en son telsiz konuşmalarından ayrıca GPS ile yeri tespit edilebilir. Bizlere izin verilmesi halinde uçağın enkazı ve pilotlarımızın bulunması için yardıma gideriz” diye konuştu. 
 
 
 
Balıkçı Diyap Eren de, uçak enkazı ve pilotların bulunması için her türlü katkıya hazır oldukları kaydetti. Kendilerine uçağın düştüğü yerin en son koordinatlarının verilmesi durumunda pilotları ve enkazı çok rahat bir şekilde bulabileceklerini vurgulayan Eren, “Denizin dibinin müsait olması halinde uçağın bulunması bizim için çok zor değil. Yardıma hazırız. Hiçbir şey istemiyoruz. Yeter ki pilotlarımız ve uçağımız bulunsun. Pilotlarımızın bulunmamasından bizler de sıkıntılıyız, üzüntülüyüz” dedi. 
 
 
 
Bu arada çevlik köyü sakinleri askeri uçağın dün Samandağ üzerinde uçtuğunu, bir süre sonra patlama sesi duyduklarını ve alev gördüklerini iddia etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir