İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pırıltılı Günlerine Dönüyor…

Dünyada ilk ışıklandırılan ve Antakya’nın en eski caddesi olan Kurtuluş Caddesi’nde devam eden sokak sağlıklaştırma çalışmaları, tarih kokan caddenin çehresini değiştiriyor.
 
 
 
Hatay Valiliği öncülüğünde, Antakya Belediyesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte, tarihi dokuyu yeniden ayağa kaldırmak, gelecek nesillere çok daha güzel bir şehir bırakmak amacıyla yürütülen Kurtuluş Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile cadde tarihteki pırıltılı günlerine dönecek.
 
 
 
Tarihe karşı sorumluluğumuzun farkında olarak, kültürel mirasımıza sahip çıkmak adına başlatılan, Hatay’ın kültür ve turizm potansiyelini ortaya çıkartacak adeta milat denilebilecek bir çalışma olan bu önemli projenin hayata geçmesi ile beraber; şehrin tarihi geçmişini yansıtarak insanların tarihe saygısını göstermek, kent yaşamını şehrin insanlarıyla buluşturarak ortaya komple bir modern şehir sunmak hedeflenmektedir.
 
 
 
Valilik tarafından 2005 yılında hazırlattırılan projenin, 2 Ağustos 2010 tarihinde yer teslimi yapılarak yapım işine başlanmıştır. Proje kapsamında Saydam Caddesi’nden, Uzun çarşı Caddesi’ne kadar olan alanda toplam 74 adet tescilli kültür varlığının cephe sağlıklaştırması yapılacaktır. Bu kapsamda, Nisan ayı itibariyle, 74 adet kültür varlığından 26 adetinin zemin katlar hariç restorasyonu tamamlanmıştır.
 
 
 
Zemin katları ile ilgili çalışmalar kapsamında, işyerlerinin tabelaları, darabaları ve ahşap doğramaların detayları projelendirilmektedir.
 
 
 
Mülk sahiplerinden hiçbir ücret talep edilmeden; cephe temizliği, ahşap doğramaların ve çatılarının yenilenmesi, boya-badana gibi işlemleri kapsayan ve ileriki süreçte Antakya Belediyesi’nce kaldırım ve aydınlatma işlerinin de yapılacağı projenin, 6 Eylül 2011’de tamamlanması hedefleniyor. Bu tarihe kadar 74 adet tescilli kültür varlığının zemin katlar dahil cephe sağlıklaştırma çalışması bitirilecektir.
 
 
 
2.aşama çalışması arasında yer alan Saydam Caddesi’nden Garnizon Komutanlığı’na kadar olan güzergahın projesi ise hazır olup, mevcut sokak sağlıklaştırma çalışmaları bittikten sonra yapım aşamasına başlanacaktır.
 
 
Proje tamamlandığında; Kurtuluş Caddesi, ülkemizde ve dünyada parmakla gösterilebilecek çok özel yerlerden biri olacaktır. Cadde üzerindeki tarihi ve kültürel değere sahip taşınmazların restorasyon çalışmalarının tamamlanması, caddenin özgün yapısının korunması ve yaşatılmasına katkı sağlayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir