İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PMYO’da Mezuniyet Heyecanı

Hatay Polis Meslek Yüksekokulu’nda 50’si kadın 281 öğrenci iki yıllık eğitim süresini tamamlayarak mezun oldular. Düzenlenen mezuniyet ve yemin töreninde, göreve başlayacak genç polislerin heyecanları görülmeye değerdi.
 
 
 
AA
 
 
 
Hatay Polis Meslek Yüksekokulu’ndan (PMYO) mezun olan 50’si kadın 281 öğrenci, için tören düzenlendi. 
 
 
 
Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu’nda (PMYO) düzenlenen 2011-2012 eğitim öğretim yılı 8. dönem mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, insanlığın olduğu her zaman, tarihin her döneminde esenlik ve güvenliğin toplumlar ve bireyler için son derece önemli olduğunu söyledi. 
 
 
 
“Polis Teşkilatı Yargılayıcı Olmaktan çok Destekleyici ve Yönlendirici Olmalı”
 
 
 
Asayişin, güvenliğin ve huzurun olmadığı yerde diğer hizmetlerden söz edebilmenin mümkün olmadığını ifade eden Lekesiz, şunları kaydetti: 
 
 
 
“Demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışının hakim olduğu bu yüzyılımıza kadar devletin güvenliği ön plana çıkmış, bireyin güvenliğiyle hak ve özgürlükleri teminat altına alınmıştır. 
 
 
Demokrasilerin gelişimiyle, bireyin özgürlükleri ve hakları önem kazanmış, dolayısıyla güvenlik anlayışı ve modelleri de değişmeye başlamıştır. Ortaya çıkan bu faktörler ve toplumsal dinamizm nitelikli insan gücüne olan ihtiyacın her geçen gün artarak sürmesine neden olmaktadır. özellikle halkla devamlı diyalog halinde olan kişi ya da kurumlar için bu durum çok daha büyük önem arz etmektedir. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, polis teşkilatımız her geçen gün güvenlik hizmetini çok daha üst kalitede verebilmektedir. Polis teşkilatımız her geçen gün, daha nitelikli personeliyle, bu çağda değişen suç ve suçlu profiline uygun olarak personelini yetiştiriyor.”
 
 
 
Lekesiz, toplam kalite anlayışını benimseyen polis teşkilatının toplumda yargılayıcı olmaktan çok destekleyici ve yönlendirici bir görev üstlenmesi gerektiğini ifade ederek, ayrıca yüksek hizmet standartları ve yenilikleri takip ederek uygulayabilme potansiyelinin de daha üst noktalara taşımasının önemli bir konu olduğunu söyledi. 
 
 
 
“Dünyada Söz Sahibiyiz”
 
 
 
Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Hamza Altıntaş ise Polis Akademisi’nin Türkiye’de ve dünyada yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi. Altıntaş, polis memuru yetiştirme konusunda Türkiye’nin çok önemli bir misyon üstlendiğini ve bu konuda dünyada söz sahibi olduğunu söyledi. 
 
 
 
Polis Akademisinin polislik uygulamalarını bilim alanına dönüştürme çabaları içinde olduğunu kaydeden Altıntaş, bu alanda Yükseköğretim Kurulu (YöK) nezdinde girişimlerde bulunduklarını, güvenlik alanında, güvenlik hizmetlerini bir temel bilim alanı oluşturmak amacıyla bir ekip hazırladıklarını ifade etti. 
 
 
 
25 PMYO’DAN 7337 Yeni Polis Mezun Oldu
 
 
 
Hatay PMYO Müdürü Salim öksüz de bugün yurdun dört bir tarafında toplam 25 PMYO’da yapılan mezuniyet törenlerinde, polis teşkilatına ve ülkenin asayişine toplam 7 bin 337 polis memurunun katıldığını söyledi. 
 
 
 
Milli, mesleki donanım ve niteliklerle bugünlere gelen polis adaylarının 2 yıllık eğitim-öğretim dönemlerinde yapmış oldukları okul içi ve dışı faaliyetlerle yarınlara hazırlama gayreti içinde bulunduklarını belirten öksüz, sosyal kültürel ve mesleki hayatın gerçeklerini, gereklerini hakkıyla bilmeleri, yaşamaları için ciddi manada çaba sarf ettiklerini vurguladı. 
 
 
 
Konuşmaların ardından dönem birincisi Fatih Gürsoy’un, yaş kütüğüne plaket çakmasının ardından dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. 
 
 
 
Daha sonra dereceye giren öğrencilere Vali Lekesiz, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Mehmet Semih Erdoğan tarafından diplomaları ile çeşitli hediyeler verildi. 
 
 
 
Etkinlik, polis adaylarının yemin etmesi ve geçiş töreni yapmasının ardından kep fırlatmasıyla sona erdi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir