İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RADYASYONDAN KORUNMA …

      Mustafa kemal üniversitesi öğretim üyesi ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Eğilmez tarafından yazılan “TIPTA RADYASYON ve KORUNMA” adlı kitap yayınlandı. Kitap radyasyonda korunma üzerine yazılmış ilk olma özelliğini de taşıyor.      
 Hastalıkların tanısında önemli bir yere sahip olan görüntüleme merkezlerinin tamamı radyasyon ile çalışmaktadır. özellikle hamile kadınlarda radyasyon olumsuz etkileri çok önemli.
Kitapta ağırlıklı olarak hamilelerin görüntüleme merkezlerinde nasıl korunacağı, hekimin ve hastanın ne gibi önlemler alacağı üzerinde duruluyor.
 
 
        Prof. Dr. Eğilmez tarafından yazılan kitabın ilgi çeken diğer özelliği günlük yaşamımızın ayrılmaz parçası haline gelen cep telefonları ve bunların bağlı bulunduğu baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerinde duruluyor. Prof. Dr. Eğilmez çocukların cep telefonlarından uzak tutulmasının altını çiziyor. Cep telefonları ile uzun konuşulmamasını öneriyor. Uzun süre konuşulursa beyinde tümör oluşturduğunu belirtiyor.
 
           Kitabın yayınlanması üzerine bir açıklama yapan Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerafettin Canda “Sayın Prof. Dr. Ertuğrul Eğilmez hocamızı bu değerli çalışmasından dolayı kutluyorum. Bu kitap ilgili alanda yazılmış ilk kitaptır. Bunu da üniversitemizin bir öğretim üyesinin yazmış olması bizleri onurlandırdı.    
  
üniversitemizin bilim insanı kadrosu genç arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. önümüzdeki yıllarda orijinal çalışmalara imza atan arkadaşlarımızın sayısı artacaktır. Oluşturduğumuz akademik atmosfer bilim üretmeyi uygundur. Bugün başlanan bilimsel bir çalışmanın sonuçları uzun süreçte alınıyor. Sayın Eğilmez’in çalışması da uzun bir çalışma ve yoğun bir emek ürünüdür. Tekrar teşekkür ederim. üniversite adına kendisini kutluyorum” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir