İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ramazan Merhamet Ayıdır

çalışkan, “Yeryüzünde bu kadar Müslüman kanı akarken Ramazan’ı eğlencelerle geçirmek köşeyi dönecekken iflas etmektir, birikimini kumar masasında kaybetmektir.”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Saadet Partisi Hatay ıl Başkanı ve Genelıdare Kurulu (GıK) üyesi Necmettin çalışkan Hatay’da yayın yapan özel bir radyo kanalında, Ramazan özel Programının canlı yayın konuğu oldu.
 
 
 
“Allah sizin aç ve susuz kalmanıza muhtaç değildir”
 
 
 
Konuşmasında Ramazanın ayının önemine değinen çalışkan, Ramazan ayının eğlencelerle kutlanmasını eleştirerek bunun, çalışıp kazanıp biriktirdiği paranın hepsini kumar masasında kaybetmeye benzediğini belirttiği konuşmasında şu görüşlere yer verdi,
 
 
 
“Toplumda ramazan ayının sadece oruç ayı olduğu algısı var. Oysa Ramazan; namaz, zekât, oruç ve merhamet ayıdır. Yani ıslam’ın temel dinamiklerini en aktif olduğu aydır.
 
 
 
 Ramazan’ı sadece oruç ayı olarak görenlere Hz Peygamber “Allah sizin aç ve susuz kalmanıza muhtaç değildir” diyerek ikazda bulunmaktadır.
 
 
 
 Bir insanın ramazanda yapacağı şey, kulluğun bilincine varması, Allah’a daha fazla yakarış içinde olmasıdır. 
 
 
 
Ramazan’da dünyada zulüm gören Müslüman kardeşlerini daha fazla düşünmeli, onlara dua etmeli, ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi yardımda bulunulmalıdır.
 
 
 
“Ramazanda Muhabbet ortamı maksimum seviyeye çıkar”
 
 
 
Ramazanda ıslam’ın sosyal boyutu ön plana çıkar. Kardeşlik duygusu, aile içerisinde muhabbet ortamı maksimum seviyeye çıkar. Herkes ortak sofrada buluşur muhabbet ortamı gelişir. 
 
 
 
Sıla-i rahim dediğimiz aile akraba bağları gelişir. Zekât, fıtır sadakası ile ihtiyaç sahiplerinin sıkıntıların giderildiği hatırlandıkları, açlığın, nimetlerin kıymetinin anlaşıldığı aydır ramazan.
 
 
 
Fıtır sadakası ile verme duygusunu zengin fakir herkesin yaşaması sağlanır. Fıtır sadakası insana vermeyi alıştırıyor. Verilen çok küçük olsa bile önemli Peygamberimiz “Yarım hurma ile de olsa ateşten korununuz” buyuruyor.”
 
 
 
çalışkan son olarak Ramazanın ve içerisinde bulunan Kadir Gecesinin insanlığa hayırlar getirmesini dileyerek zulümlerin savaşların bir an önce son bulmasını temenni etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir