İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rant sağlamak için, halkı üzmeyin

Hatay’ın Erzin ilçesi Turunçlu Köyü’nde, devlet arazisi üzerinde Tosyalı Holding tarafından kurulması planlanan tersane, çelik tesis ve liman için, ıl Genel Meclisi’nin onay vermemesi çağrısı yapıldı.
 
Erzin’den gazetemize gönderilen ihbarda, Erzin Belediye Başkanı Kasım şimşek’in istemiyle ıl Genel Meclisi’ne gönderilen talepte, Turunçlu Köyü’nde Tosyalı Holding’in yaptıracağı çelik tesis, tersane ve liman için ıl Genel Meclisi üyelerine çağrıda bulunularak, ‘Birilerine rant sağlamak için, halkı üzmeyin’ serzenişinde bulunuldu.
 
ıhbarda, Erzin ilçesinin en güzel sahil kesiminin birilerine peşkeş çekildiği iddia edilirken, “Bizim Erzin halkı olarak denize girme hakkımız yok mu? Sadece sahil öldürülmüyor, narenciye bahçeleri de zarar görüyor. Yıllardan beri buraları halk plajı olarak kullanılırken, bir holdingin devlet arazisine sahip çıkma girişimi doğru mu? Sadece tesis yapmakla kalınmayacak, Erzin sahili tamamen halka kapatılacak.” eleştirisinde bulunuldu.
 
ıl Genel Meclisi üyelerinin doğayı katledecek, insanlara zarar verecek ve birilerine rant sağlayacak bu değişikliğe onay vermemesi çağırısında bulunan Erzin halkı, “Bu plajlara sadece Erzin halkı değil, çevre ilçe ve illerden de insanlarımız yaz aylarında buraya akın etmektedir. On binlerce insanın yararlandığı sahili bir holdinge peşkeş çekmek doğru mudur? ıl Genel Meclis üyelerinden doğaya ve halkın haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Biz sizleri seçtik, Sizler sizi seçenleri lütfen üzmeyin. çünkü bu karar hem doğaya, hem biz insanlara zarar verirken, birilerinin de devlet arazisine konarak zengin olmalarına alet olmamanızı diliyoruz.” ifadesinde bulundular.
 
Erzin Belediye Başkanı Kasım şimşek’in bu teklifi ıl Genel Meclisi’ne getirmesinden de son derece üzüntü duyduklarını kaydeden şikayetçi vatandaşlar, “Belediye Başkanı, ilçe halkının haklarını savunacağına, devlet arazisinin holdinglere peşkeş çekilmesine alet olmasına anlam veremedik. Bu sahiller binlerce yıl insanlara açık olurken, şimdi ıl Genel Meclisi’nde yapılacak değişiklikle bir holdinge tahsis edilmesini sayın Belediye Başkanı nasıl içine sindirecek? Halkına yarın nasıl hesap verecek? Biz bu yanlışın, şaibeye meydan vermemek için ıl Genel Meclisi’nden geçeceğine inanmıyoruz.” görüşü dile getirildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir