İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rektör Canda Suriye’de….

Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.şerafettin Canda Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik ışbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısına katıldı.
 
Suriye’nin Halep şehrinde yapılan Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik ışbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısına Dış ışleri Bakanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu,Devlet Bakanı Cevdet yılmaz,Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül,ıçişleri Bakanı Beşir Atalay,Milli Eğitim Bakanı Nimet çubukçu,Sağlık Bakanı Recep Akdağ,Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Yüksek öğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Yusuf Ziya özcan’ın  yanı sıra Gaziantep,Hatay,ş.Urfa ,Mardin,Kilis ve şırnak illeri Milletvekilleri,Valileri,Belediye Başkanları,Rektörleri ve Ticaret ve sanayi odaları başkanları katılırken  Hatay Heyeti olarak Hatay Valisi Celalettin Lekesiz,  Hatay Milletvekilleri,Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfi Savaş, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.şerefettin Canda ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çincin Temsil ettiler.
 
 Vize muafiyeti anlaşması çerçevesinde Suriye tarafında Halep Dedeman otelde yapılan imza töreninin ardından Esselame Sınır Kapısında Türk ve Suriye Heyeti sınırdaki barikatı birlikte tutarak kaldırdılar ve barikatla bir süre yürüdüler. Daha sonra öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Gümrük Müdürlüğüne geçtiler.
 
Burada yapılan Halk oyunları gösterilerinin ardından iki bakan, Türkiye ile Suriye arasında vize muafiyeti getiren anlaşmaya imza attılar.ımza töreninde beyaz güvercinler ile kırmızı ve beyaz renklerde balonlar uçuruldu ve aile fotoğrafı çektirildi. Daha sonra Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik ışbirliği Konseyi Bakanlar Toplantısının ikinci bölümü için Gaziantep’e hareket edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.