İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rektör EUA Kongresine Katıldı…

Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda, Avrupa üniversiteler Birliği (EUA) tarafından düzenlenen ılkbahar Kongresi’ne katıldı.
 
 
Rektör Canda, kongrenin 11 Mart 2010 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Viyana üniversitesi’nde yapıldığını, kongrenin amacının 2 yılda bir hazırlanan ve Bologna Süreci’nde Avrupa üniversitelerinin yeniden yapılanmasına ilişkin gelişmeleri kaspayan TRENS 2010 raporunun görüşülmesi olduğunu belirtti. Rektör Canda Bologna Süreci’nin yakından izlediklerini, bu reform çalışmalarına Türk üniversitelerinin de katıldığını ve bu kapsamda Avrupa üniversitelerinin birbirleriyle daha iyi işbirliği yapmasına olanak sağlayacak bir yendine yapılanma gerçekleştirilerek Avrupa’da ortak bir Yüksek öğretim Alanı (European Higher Education Area, EHEA) oluşturulacağını belirtti.
 
 
 
Rektör Canda bu kapsamda 22 Ocak 2010 tarihinde Mustafa Kemal üniversitesi’nde Bologna Süreci konusunda Yükseköğretim Kurulu (YöK) ile ortaklaşa bir toplantı düzenlediklerini ve bu toplantıya YöK Başkanvekili ve Yürütme Kurulu üyelerinin yanında Türkiye genelinden 100 civarına Dekanın da katıldığını belirtti.
 
 
 
 
Rektör Canda Viyana’daki toplantı öncesinde Almanya’nın Berlin şehrinde 10-11 Mart 2010 tarihlerinde Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çıNçıN’in de katıldığı Antakya Medeniyetler Korosu’nun Berlin Fuarı’nda düzenlediği konsere de katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir