İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ressamların Gözüyle Türkiye…

Türkiye-Aşkabat Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği tarafından yürütülen ”Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” konulu resim projesi kapsamında, Türkmenistan’dan gelen 4 ressam, Hatay’ın tarihi ve doğal güzelliklerini fotoğraflayarak, 6 aylık bir çalışmayla bunların resimlerini yapacağı bildirildi.
 
 
 
Vali Yardımcısı şahin Bayhan, Türkmenistan’dan gelen ressamların kentte bir hafta boyunca değişik mekanlarda fotoğraflar çekeceğini söyledi. Türkmen ressamların çekilen bu fotoğrafların resimlerini daha sonra tuvale yansıtacağını ifade eden Bayhan, şöyle devam etti:
 
 
 
”2007 yılından bu yana uygulanan proje kapsamında bugüne kadar ıstanbul, Kapadokya, Amasya, Edirne, Burdur, Adana, Gümüşhane, Bitlis, Mardin, Isparta ve Sivas’ta Türkmenistanlı ressamlar fotoğraf çekerek daha sonra bunların resimlerini yaptılar. Yapılan resimler, önce Aşkabat’ta ardından da konuyla ilgili nerede çalışma yapılmışsa o ilde sergilendi. Tarihi ve doğal güzelliklere sahip kentimizde de bu projenin yapılması çok anlamlı. Proje kapsamında kentimizin güzellikleri önce Aşkabat’ta daha sonra da Hatay’da sergilenecek.”
 
 
 
Ressam çarı Yazmıradov da, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın çok güzel bir yer olduğunu, burada çalışma yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir