İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Reyhanlı 70 yıldır özgür…

Türk Askeri’nin Hatay’ın Reyhanlı ilçesine girişinin 70. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk caddesinden bando eşliğinde yürüyen askeri birliği çarşı meydanında protokol üyeleri karşıladı. Bir öğrencinin Türk Bayrağı’nı askere vermesiyle başlayan tören Reyhanlı Belediyesi önünde devam etti.
 
Reyhanlı Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Belediye Başkanı Hüseyin şanverdi, Garnizon Komutanı Binbaşı Mehmet Polat Atatürk Anıtı’na çelenk koydular, saygı duruşunun ardından ıstiklal Marşı’nı okudular. Belediye binasının üstünden 11 pare top atışı yapıldı. Belediye Başkanı şanverdi, törende yaptığı konuşmada, Antakya ile Reyhanlı’nın 20 yıl boyunca Fransız işgali altında kaldığını, işgal sırasında Reyhanlı halkının büyük acılar yaşadıklarını söyledi.
 
Hatay halkının Türk Devleti’ne ilhak olma inancının hiçbir dönemde kaybolmadığını belirten şanverdi, şöyle devam etti: ”70 yıldır özgür ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın gururunu yaşayan Reyhanlı halkı her zaman vatana bağlı olarak yaşamış, şehitler vermiş , Atatürk ilke ve inkilapları doğrultusunda milli birlik ve beraberlik duygusundan asla ayrılmamıştır. Reyhanlı halkı vatan, bayrak ve milli tarih bilincini kaybetmeden, sonsuza kadar yaşatacak ve ondan bir parça koparma düşüncesinde olanlara karşa canı pahasına müdaafa edecektir.”
 
Konuşmalardan sonra şanverdi, Garnizon Komutanı Binbaşı Mehmet Polat’a Reyhnanlı halkı adına plaket verdi. Törene, AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi şanverdi, MKü Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda, ılçe Emniyet Müdürü Aydın Yıldız, siyasi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Törenlerin, spor, müzik, sanat ve çeşitli etkinliklerle devam edeceği de bildirildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.