İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RTÜK Yasası Yenilendi…

Radyo ve Televizyon üst Kurulu (RTüK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, ”yeni çıkan 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un tekelleşmenin önüne geçmek ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmak amacıyla hazırladığını” belirtti.
 
 
Antakya Ticaret Borsası (ATB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, kentte görev yapan radyo ve televizyoncularla bir araya gelen RTüK Başkan Yardımcısı Alemdar, toplantının amacının, yeni çıkan kanunun eksik kalan veya anlaşılmayan yönlerini anlatmak olduğunu ifade etti.
 
 
Yasanın çıkış sürecindeki aksaklıklara rağmen Avrupa Birliği (AB) Uyum Yasalarına uygun bir çalışma yapıldığını vurgulayan Alemdar, ”Yeni çıkan 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun, tekelleşmenin önüne geçmek ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmak amacıyla hazırlandı. Ancak, yasanın getirdiği bazı zorunluluklar, hem televizyon kanallarına hem de RTüK’e yüklü bir masraf çıkardı.
 
 
Televizyon kanallarının 1 yıllık yayının kaydını tutma zorunluluğu bazı yerel kanalları kapanma noktasına getirdi” dedi.
 
 
 
Alemdar, Hatay Radyo Televizyon Yayıncıları Derneği (RATED) Başkanı Nihat Mazmanoğlu’nun, yasanın telif hakları, frekans tahsisi gibi konularda da özellikle yerel anlamda yayın yapan kurumları zor durumda bıraktığını hatırlatması üzerine, RTüK’ün işleyiş sisteminin şikayet üzerine kurulduğunu, yasa çıkarılırken ve yürürlüğe girdikten sonra da bu konuyla alakalı her hangi bir şikayetin yapılmadığını ifade etti.
 
 
 
Alemdar, yerel anlamda yayın yapan kuruluşların danışma kurumu kurması gerektiğini, RTüK ile ilgili konularda yayıncıların haklarını koruyacak bir kurum ya da meclisin faaliyete girmesinin yararlı olacağını kaydetti.
 
 
 
RTüK Adana Bölge Temsilcisi Sevgi Coşkun Serçe ise, bu gibi toplantıların büyük yararları olduğunu ifade ederek ortada bir sorun veya eksiklik varsa RTüK’e başvurulması gerektiğini ifade etti.
 
 
 
Toplantıya, Antakya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ile birçok gazeteci ve radyo yayıncısı katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir