İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rus Basını PKK Silahlarını Sorguluyor…

Rusya’nın muhalif Novaya Gazeta gazetesi Rusya’nın gizli istihbarat servisi FSB’ye ait kalaşnikofların terör örgütü PKK’da bulunduğunu, bunların hangi yolla terör örgütüne ulaştığını sorguladı.
 
Novaya Gazeta’nın “Silahlar ülke genelinde dolaşıyor” adlı haberinde 2000 yılında FSB genelinde demirbaş sayımının gerçekleştiğini ve sonucunda birçok silahın kaybolduğunun ortaya çıktığını yazdı.
 
Kaybolan silahların FSB’nin dokümanlarına dayanarak listesini çıkarttı. Gazete çeçenistan savaşı döneminde FSB’ye ait 96 silahın bir şekilde kaybedildiğini, ya da çalındığını yazarak, makalede şu ifadele yer verdi: “FSB’nin veri bankasında şu bilgi bulunuyor: ‘FSB’nin 4. bölümü Türkiye güvenlik birimlerinin 26 adet AKS-74 (demirbaş numaraları ile birlikte) silahı ele geçirdiğini doğruluyor.’ Peki Rus silahlarının Kürtlerde ne işi var?”
 
Moskova’da gerçekleşen market saldırısında emniyet müdürünün kullandığı silaha dikkat çeken gazete, bunun çeçenistan hatırası olarak müdürde bulunduğu, bu durumun yasalara uygun olmadığı eleştirisi getirdi. Ordu ve istihbarat servislerinden kaybolan silahlarla kolaylıkla bir iç savaş çıkartılabileceğini hatırlattı.
 
1951 ile 2008 yılları arasında silahlı birliklerden toplam 182 bin 114 parça silahın kaybolduğuna değinen gazete, “Bunların arasında 13 bin 684 adet Kalaşnikof, 22 bin 119 adet Makarov marka tabanca, 4 bin 89 adet TT tabanca, 268 Steçkin marka tabanca, 3 bin 634 adet Nagan, 504 adet Mavzer, 154 adet Beretta gibi önemli bir döküm var.” bilgisini verdi.
 
Afganistan savaşında verilen silah zayiatlarının bu rakama dahil olmadığını kaydeden gazete, genellikle depolarda çıkan yangınlar sonucunda silahların kaybolduğuna ya da çalındığına dikkat çekti. Gazeteye göre Rus halkının elinde 170 binden fazla çeşitli markalarda silah bulunuyor.
 
 
(CıHAN)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir