İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rüşvet Değil 400 TL. Zam ıstiyoruz…

KESK Dönem Sözcüsü Servet Kavukoğlu yazılı bir açıklama yaparak kamu emekçileri ve emeklilerin maaşlarına 400 TL zam yapılması gerektiğini açıkladı.

Kavukoğlu, “Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren’in dile getirdiği “krize yönelik olarak piyasayı canlandırmak için memur ve emekliye bir defaya mahsus 200-300 TL gibi bir ödeme yapma düşüncesi, siyasi iktidarın ülkeyi pençesine alan küresel kriz karşısında gayri ciddi yaklaşımının son örneğidir. Bilindiği gibi iktidar sürecin başlangıcından bu yana halkı, emekçileri krize karşı koruyacak önlemler almak yerine; krizin varlığını bile tanımayan, tamamen yerel seçimlere endekslenmiş bir tutum sergilemiştir.

ülke krizin somut sonuçlarıyla yüzleşmeye başladığında ise iktidar krize yol açan, sermayeyi önceleyen yaklaşımında ısrarcı olmuş, önlem adı altında getirdiği uygulamalarda krize karşı sermayeyi, piyasaları kollamaya çalışmıştır. ıktidarın yerel seçimlere kadar krizden bahsetmeme, bahsettirmeme politikası iflas etmiştir.

TüıK’in son açıkladığı Aylık Sanayi üretim Endeksi krizin sonuçlarını olanca açıklığıyla ortaya koymuştur. Endekse gore Türkiye % 21.3’lük azalmayla küresel krize bağlı olarak sanayi üretimi dünyada en çok düşen ikinci ülkedir. Kriz sonucu yaşanan işten çıkarmalar kabul edilemez boyutlara ulaşmış, tüketim alabildiğine daralmıştır. ıktidarın Kamu emekçilerine ve emeklilere bir kereye mahsus olarak 200-300 TL ödenmesine ilişkin planında bile temel amaç, yoksulluğa mahkum edilen kamu çalışanlarının ve emeklilerin krize karşı korunması değil, “piyasayı canlandırmak” olarak görünmektedir.

Bu yaklaşımın bir başka boyutunu da beyaz eşya, çekyat ve erzak dağıtarak yerel seçimlerde oylarını arttırma hesabı yapan iktidarın tam da seçim döneminde böyle bir planla ortaya çıkmasının, krize yönelik önlem adı altında adeta sadaka dağıtarak emekçilerle alay etmesi oluşturmaktadır. Gerçekten de kriz karşısında önlem alınmak isteniyorsa yapılması gerekenler ortadadır.

ışten çıkarmalar derhal durdurmalı. ışsizlik sigortasının kapsamı ve süresi işsiz kalan emekçiler için genişletilmelidir. Sermaye hareketleri vergilendirilmeli, askeri harcamalar kısılmalı, servetten vergi alınmalı, dış borç ödemeleri durdurulmalı ve oluşan kaynaklar yoksullukla mücadele ve istihdamı arttırma amaçlı kullanılmalıdır. ıktidar yaklaşımında samimiyse reel kayıpları % 30’ları çoktan aşmış olan Kamu emekçileri ve emeklilerin maaşlarına 15 Mart’tan geçerli olmak üzere 400 TL zam yapmalıdır.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir