İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağsöz: acılar ortak, sevinçler ortak…

Hatay Vali Vekili ömer Bedrettin Sağsöz, hoşgörüsü dünyaya örnek olan kentin iyi tanıtılamadığını belirterek, ”Tanıtıma ağırlık verilmeli ve turizm geliştirilmeli” dedi. Sağsöz, Meclis Kültür Sanat Merkezinde, Avrupa Birliği Gençlik Programı Eylem 1.2 Projesi ”Her şey Takvimde Saklı” kapsamında yapılan ”Dinler Arası Hoşgörü ve Dinler Arası Hoşgörünün Geleceği” konulu panelde, ”Keşke bu paneli izleyenler Antakyalılar değil, din için birbirini katledenler olsaydı” diye konuştu.
 
4 yıldan bu yana Hatay’da görev yaptığını belirten Sağsöz, şöyle devam etti: ”Burada yaşayıp da ailesini burada toprağa gömen insanlar kadar kendimi Hataylı hissediyorum. Dünyanın birçok yerini gezdim ama böyle bir yer görmedim. Buradaki insanlar arasındaki hoşgörü hiçbir yerde yok. Acıları ortak acı, sevinçleri ortak sevinç olmuş ve bundan ortak bir yaşam terbiyesi kazanmışlar. Bu kadar güzel bir yerde yaşamak herkese nasip olmaz. Hoşgörüsü dünyaya örnek olan kent iyi tanıtılamıyor. Tanıtıma ağırlık verilmeli ve turizm geliştirilmeli.”
 
SAVAş: ANTAKYA AçILMAMIş çEYıZ SANDIğI GıBıDıR
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da tüm dinlerin insanlara saygı ve sevgiyi tembihlediğini belirterek, ”Bu kent her din için kutsal bir kenttir. Bu kutsallığı korumak için hep birlikte hareket etmeliyiz. Antakya, ABD, Almanya ya da ıngiltere’de bir kent olsaydı, kişi başı milli gelir 10 bin doların üzerinde olurdu. Bizimde bunu başarmamız gerekir” dedi. Her dinde temizliğe önem verildiğine dikkati çeken Savaş, ”çevreyi temiz tutmayı ve kirletmemeyi öğrenmek zorundayız. Bunu da sadece belediye olarak değil, hep birlikte yapmalıyız. Antakya açılmamış çeyiz sandığı gibidir. çeyiz sandığı ağzına kadar dolu ama kilidini açamıyoruz. Bu sandığın anahtarını bulursak, burası bambaşka bir kent olacak” diye konuştu.
 
DıN TEMSıLCıLERıNDEN HOşGöRü VE KARDEşLıK MESAJLARI
 
ıl Müftü Yardımcısı Ali Yazıcı ise tüm dinlerde sevginin ve komşuluğun esas olduğunu dile getirerek, ”Her zaman önce insanlık gelir. Kavga edenler dini anlamayanlar. Tarih şahittir ki, dinler iyi anlaşıldığı müddetçe asla kavga olmaz” dedi. Ehli Beyt Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, dünyada dökülen kan ve gözyaşının en büyük sebebinin mezhep kavgalarından kaynaklandığını ve bundan utanç duyduğunu ifade ederek, ”Cennet hiç kimsenin tapulu malı değil. Bu yüzden tarihten miras aldığımız kan ve nefreti ortadan kaldırmamız gerekir.
 
Evreni küçültüp, evimize kadar girdiği bir dönemde, Adem ve Havva döneminden kalma ilkel düşünceleri yaşamamız çok gariptir” dedi. Antakya Katolik Kilisesi Ruhani lideri Domenico Bertogli, 21 yıldır kentte yaşadığını, Müslüman, Yahudi ya da Hıristiyan olsun herkesin öncelikle insan olduğunu ve bunu en iyi uygulayanın Antakya olduğunu söyledi. Antakya Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Jan Delüller de Hıristiyanlığın çıkış merkezi olan Antakya’yı, tüm dünyanın çok iyi tanıdığın ve dünyanın neresine giderseniz gidin karşınıza bir Antakyalının çıkacağını belirtti.
 
Antakya Musevi Cemaati Lideri şaul Cenudioğlu, üç semavi din kaynağının tek olduğunu, On Emir’in tüm dinlerin ana teması olduğunu ve bunu benimseyen bir kişinin hiçbir insana zarar vermeyeceğini belirtti. ıl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ali Türetken ise miras bırakılan kültür zenginliğini tüm dünyaya anlatılması gerektiğini ve bunun içinde herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir