İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sakin Olalım

Hatay Valisi Lekesiz; “Duyguların kabardığı dönemler insanların ve toplumların en çok yanlış yapabilecekleri dönemlerdir, Hatay şöyle, Hatay böyle diye gerçeği yansıtmayan söylentilerle bir taraftan kendi kendimizi huzursuz ederken diğer taraftan da ilin ulusal ve uluslararası yatırım değerinin düşmesine neden oluyoruz, Lütfen sakin olun, serinkanlı olun”
 
 
H.Bozok
 
 
Hatay tarımının özellikle markalaşma ve ihracat odaklı gelişmesi için Hatay Valiliği öncülüğünde hazırlanan “Hatay ıli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı” çerçevesinde, tarımsal ürünlerin ihracat odaklı üretilmesi ve geliştirilmesini değerlendirme toplantısı yapıldı.
 
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Akdeniz ıhracatçılar Birliği (AKıB)’in öncülüğünde Harbiye De-Liban Otel’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada; ilimizin sahip olduğu değerlere ve güzelliklere vurgu yaparak, “Hatay bu ülke için gerçekten ciddi zenginlik üreten bir il. Rakamlar onu gösteriyor. Doğu Akdeniz’in yükselen yıldızıyız. Gıpta ile takip edilen bir illerin başında geliyoruz.”dedi.
 
 
“Yatırımlar Devam Ediyor”
 
 
Türkiye’nin 2011 yılı ihracat rakamlarına bakıldığında, Hatay’ın birçok ilden çok daha fazla ihracat yaptığını, vergiye yaptığı katkıda 8. sırada olduğunu ifade eden Lekesiz, “çünkü insanımız dur durak bilmeden koşturuyor. Pek çok değerde Türkiye’de ilk 10 içerisindeyiz. 2000 yılında Türkiye’nin en büyük 500 firması içinde ilimizden 4 firma varken, 2011 yılı sonunda bu sayı 12’ye yükseldi. Son 3 yıl içinde ilimizde yapılan sadece 2 yatırımın tutarı 6 milyar dolar. Daha pek çok önemli yatırımlar devam ediyor. özel sektör tarafından yassı çelik ilimizde ilk defa üretilmeye başlandı ve dışarıdan yassı çelik üretme zorunluluğumuz kalmadı. Bunun parasal karşılığı ise 5 milyar dolar.”diye konuştu.
 
 
“ılin Değeri Daha Fazla Yükselecek”
 
 
 
Lekesiz sözlerini şöyle sürdürdü: “ılinizin bu değeri kolay oluşmadı. Bu il gerçekten cennet gibi bir yer. Yatırımcı açısından müşiş cazibesi olan bir yer. Daha nice yatırım imkanları için alt yapısı yapılan bir il. ılin bu değeri çok daha fazla yükselecek.
 
 
 Hatay şöyle, Hatay böyle diye gerçeği yansıtmayan söylentilerle bir taraftan kendi kendimizi huzursuz ederken diğer taraftan da ilin ulusal ve uluslararası yatırım değerinin düşmesine neden oluyoruz. Lütfen sakin olun, serinkanlı olun. Duyguların kabardığı dönemler insanların ve toplumların en çok yanlış yapabilecekleri dönemlerdir.’diye konuştu.
 
 
“Bu Değerlerin Kıymetini Bilelim”
 
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Hatay’ın sahip olduğu değerler için şükretmek gerektiğine vurgu yaparak, “şükrediyoruz ki, müşiş bir coğrafyada yaşıyoruz, kültürel ve turizm değerleri, tarımsal zenginliği ile dolu bir ilde yaşıyoruz. şükrediyoruz ki, birbirimize yüzyıllardır barış, sevgi ve hoşgörü ile bağlanmışız. Tüm bu değerlerin kıymetini bilelim.”dedi.
 
 
“Stratejik Plan önemli Bir Yol Haritası”
 
 
 
Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder de, tarımın önemine vurgu yaparak, Valiliğimizin başkanlığında, Gıda Tarım ve Hayvancılık ıl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda gerçekleştirilen “Hatay ıli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı”nın Hatay için önemli bir yol haritası olduğunu söyledi.
 
 
Sömürgecilik konusuna da değinen Prof. Dr. Güder, ülkelerin kendi topraklarının yetersiz veya elverişsiz olduğu için, kendilerinden çok uzakta fakir ve az gelişmiş ülkelerin elverişli topraklarını kendilerine hedef olarak seçtiklerini ifade ederek bu gelişmelerin de kimi aydınlara göre zararsız ve küreselleşmenin doğal bir sonucu iken, kimilerine göre ise tarımda yeni bir sömürgecilik döneminin açık bir ifadesi olarak yorumlandığını söyledi.
 
 
 
“Sağduyulu Olmalıyız”
 
 
Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve ıhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak da, bölgemizin hassas bir süreçten geçtiğini, bu süreçte bölge halkının gerek ekonomik gerekse sosyal ve psikolojik anlamda bir takım sıkıntılar yaşandığını, yaşanan bu gelişmelerin doğal olarak bölge halkını birçok konuda daha duyarlı hale getirdiğini ifade ederek, “Bunun bilincinde olan fırsatçı provokatörler halkımızın bu duygularını fırsata dönüştürüp bundan yararlanmak istiyor olabilirler. Dolayısıyla bu sürecin çok iyi okunması, sağduyunun elden bırakılmaması gerekir.” dedi.
 
 
“Hatay, Ortadoğu’nun Tarım Ticaret üssü Olacak”
 
 
Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık ıl Müdürü Aydın Tüfekçi ise, dünyadaki hızlı nüfus artışına bağlı olarak, günümüzde bazı ülkelerde görülen ve gelecekte diğer ülkelerde de ortaya çıkma riski bulunan açlık sorununun, toplumları tedirgin etmekte olduğunu, bu tedirginliğin bir yandan, mevcut ekilebilir alanlarda üretimi artırıcı yeni tekniklerin uygulanmasını diğer yandan, bugün için verimsiz kabul edilen toprakların da üretime açılarak, tarımsal ürün üretim hacminin artırılması ihtiyacını gündeme getirdiğini söyledi.
 
 
Hatay’ın Türkiye’nin dışa açılan önemli kapılarından biri olduğunu belirten ıl Müdürü Tüfekçi, kentin 540.300 hektar tarım arazisi, toprak yapısı, iklimi ve oluşturulan stratejik planla birlikte Ortadoğu’nun Tarım Ticaret üssü olacağını dile getirdi.
 
 
Harbiye Belediye Başkanı Hikmet Karaali, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı, Altınözü Belediye Başkanı Cavit Alkan ve Samandağ Belediye Başkanı Mişat Nehir’in de birer konuşma yaptığı toplantıda katılımcılar birlik, beraberlik ve sağduyu mesajları verdi.
 
 
Toplantıya, ıl Jandarma Komutanı J. Alb.Mustafa Başoğlu, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Akdeniz Yaş Meyve Sebze ıhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, Kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, esnaf odaları temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir