İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samandağ Yoluna ılgisizlik…

Yapımı devam Antakya-Samandağ karayolunda araçların zor şartlar altında trafikte ilerlemeye çalıştığı ifade edildi.
Gazetemize gelen vatandaşlar, yol yapım çalışmalarından şikâyetçi olduklarını dile getirerek, açıklamalarında şu görüşlere yer verdiler; “Antakya – Samandağ Karayolu ile ilgili yol yapım çalışmaları devam ederken, ilgili kurum ve kuruluşların duyarsızlığı ve teknik anlamda bilgi yetersizliği kendini her kademede maalesef göstermektedir.
 
 
Yol çalışmasına başlamadan önce, yapılacak yolun çalışmasına ve çalışılan bölgedeki yerleşim alanlarına, yolu kullanacak trafik akışında sıkıntı oluşturmayacak şekilde yeni bir servis yolunun yapılması gerekmektedir.  Bu servis yolu, araçların kazaya sebebiyet vermemesi gerektiğinden ayrıca bir önemi vardır. Dolayısıyla yapılacak servis yolu ve kullanılacak malzemenin de Karayolları fenni ve teknik şartnamesinde açıkça belirtilmektedir. Yol dolgusu olarak kullanılabilecek olan malzemenin üzerinden trafiğin geçeceği düşünülerek, üzerine granülü metresi düzgün, çamurlanarak kaygan olmaması gerekmektedir. Servis yolu trafiğe açılmadan önce son tabaka olarak kullanılacak malzemenin dane boyutu, serilmesi düşünülen tabaka kalınlığının 1/3 ‘ ünden fazla olmaması lazım. Ayrıca malzeme trafik akışından dolayı ayrışmaması için de Emisyon denilen astar malzemesi ile de kaplanması gerekmektedir. 
 
 
Aksi halde dün (14.09.2010 ) sabah yağan yağmurdan dolayı Antakya – Samandağ Karayolunun tıkanması ve kapanmasına sebep olacaktır. Sadece yolun kapanmasıyla kalınsa da yine iyi olacaktır. Kaza olma riskleri ve işlerine gidemeyen yüzlerce vatandaşın ekonomik riskleri de işin cabasıdır.  Bugünkü yağan yağmur yolun çamurlaşmasına, araçların normal seyirlerini yapamamasına neden olmuş, birçok aracın kaza ile karşı karşıya kalarak tehlikeli bir durum yaratmıştır. önlem alınmadığı takdirde her yağışta bu tehlikeler devam edecek, hatta ölümcül kazaların olmasına sebebiyet verecektir. şu anda yapılan çalışmalara baktığımızda yol dolgusu olarak kullanılan malzeme dolgu şartnamesine uygundur.
 
 
Fakat üzerinden trafiğin geçeceğini sanırız ilgililer bilmiyorlar veya unutmuşlardır. Yola dökülen malzemenin tabaka kalınlığına bakmadan serilmesi üzerinden greyder ile gelişi güzel bir şekilde geçilerek, 1- 2 pas silindir vurularak, nasıl olsa araçlar geçerken malzeme daha iyi sıkışır zihniyeti ile yolu trafiğe açmak gibi hatalar yapılmaktadır. 
 
ılgililerin bu sıkıntıları gidermek için gerekli çalışmaları bir an önce yapması, eğer gerekli bilgi ve donanımları yoksa da bu işler için profesyonelce yardım almaları gerekmektedir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir