İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samandağ’ın huzuru bozulmasın…

Eğitim ış Hatay şubesi Başkanı şenol Eyüboğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Samandağ Evvel Temmuz Festivalinin siyasi rantların kaynağı olması gerektiğini belirtti.
 
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan şenol Eyüboğlu, “Samandağ’da bu yıl 13-15 temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Evvel Temmuz Festivali’ni siyasi ranta dönüştürmek isteyenlere karşı, ortaya konulmak istenen demokratik tavır, birilerinin hoşuna gitmemiş görünmektedir. Samandağ’da gerçekleştirilecek festival öncesinde içinde Eğitim-ış Samandağ temsilciliğinde bulunduğu demokratik kitle örgütleri ve bazı vatandaşların yayınlamak istediği basın bildirisi demokrasi karşıtlarının engeline takıldı.
 
Bu durum demokrasi ve düşünce özgürlüğünü ağızlarından bırakmayan bazı kişilerin ve kurumlarında samimiyetini ortaya koymuştur. Samandağ’da gerçekleştirilecek festival öncesi gelişmelere yönelik, içlerinde Eğitim-ış Samandağ temsilciliğim izinde bulunduğu demokratik kitle örgütlerinin açıklaması aşağıda verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. “Sümerlerden, Yunan ve Roma uygarlığına kadar değişik uygarlıklarda isim değiştirerek günümüze kadar gelen Temmuz kavramı bereketin ve bolluğun simgesi olarak kutlanmıştır.
 
Tarihimizde, Evvel Temmuz olarak yüzyıllardır kutlanan bu bayram kültürel zenginliğimizi, kardeşliğimizi, birlikteliğimizi anlatır. Bu şekilde tarihten süregelen bu bayram, bazı çevrelerin siyasal görüşlerini ve politik hedeflerini uyarlama bayramı olarak kutlanırsa bu durumdan rahatsızlık duyarız. Bu yıl yapılacak kültür sanat festivaline ABD ve ısrail himayesinde olan ayrılıkçı Terör örgütüne destek veren bazı isimlerin davet edildiği açıklanmış bunun üzerine ilçemizde bu davete karşı haklı tepkiler oluşmuştur.
 
Tepkiler üzerine bu davetten vazgeçilmiş ancak toplumsal düzeyde tartışmalar devam etmiştir. Festival komitesine yakın bazı kişiler toplumdan özür dileyeceği yerde davete eleştirisini yapan kişilere, kara zihniyet damgasını vurmuştur.
 
Samandağ’ımıza neden gelmesin Diyoruz…
 
Aysel Tuğluk, uzun yıllar bölücü terör örgütü liderinin fahri avukatlığını yapmıştır. Apo’ya hayranlığını her fırsatta dile getiren Aysel Tuğluk, öcalan’ın yakalandığı haberini aldığında dünyasının karardığını belirtiyor. öcalan’ı savunmak için başvuru yapan ekibin içinde yer aldı. Avukat arkadaşlarıyla günlerce savunma stratejisini tartıştı.
 
Avukat sıfatıyla öcalan’la yapacağı ilk görüşmenin öncesinde heyecandan gözlerine uyku girmediğini belirtiyor. öcalan’ın sesini duyduğunda ürperdiğini, görüşme sonrası ağladığını anlatıyor. ABD’nin ve BOP Projelerinde rol üstlenmiş Terör örgütüne destek olan isimlere duyulan tepki Kürt düşmanlığı yapmak ırkçılık yapmak, karanlık kafalı olmakla eşdeğer olarak nitelendirilmiştir.
 
Bizler aşağıda isim ve imzaları bulunan kurum temsilcileri bu tür açıklamaları kınıyor ve reddediyoruz. Asıl karanlık zihniyet ayrışma ve federatif yapı için çalışmalar yapan kişileri Samandağ a davet etmektir. Ayrılıktan yana çalışmalar yapanlar Kürt halkının dostu ve temsilcisi değildir. Bu kişiler ABD’nin BOP Projesine hizmet edenlerdir. Bunun için bu kişilerin festivale davet edilmesi kamuoyunda ciddi tepkilere neden olmuştur. Samandağ kültür sanat festivali bu hareketlerin siyasi rant topladığı faaliyetler halinde dönüşmemelidir” dedi.
 
Samandağ halkı her zaman barıştan, kardeşlikten, birlikten yanadır Eyüboğlu açıklamasında ayrıca, “Kültür ve Sanat düzeyinde yapılacak festivallerden kimse rahatsızlık duymaz. Aksine yıllardır yapıldığı gibi katkı yapar. Ancak haklarında terör örgütünün propagandasını yapmaktan dava açılan 12 ayrı dosyadan ağır cezada yargılanan bölücülüğün, Cumhuriyet yıkıcılarının prim toplaması için düzenlenen festivaller Samandağ halkını rahatsız edecektir.
 
Bu tip olaylara karışan bölücü siyasi propagandalar yapan isimlerin her yıl çok büyük coşkuyla kutlanan festivalimize katılmaları Samandağ’ımıza dışarıdan olan bakış açısını da ciddi anlamda olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Samandağ halkı her zaman barıştan, kardeşlikten, birliktelikten, Cumhuriyetten, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün devrimlerinden, temel kazanımlarından yanadır.Ayrılıktan ve bölücülükten yana değildir.Kamuoyuna saygıyla sunulur” ifadelerine yer verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir