İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saray Caddesi Modernleşecek…

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Saray Caddesi ve Ulus Meydanı çevre düzenleme projeleriyle ilgili yaşanan süreç ve bugün gelinen noktayla ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulundu.
 
Saray caddesi ve Ulus Meydanı’nın yakın zamanda modern bir görünüme kavuşacağını vurgulayan Belediye Başkanı Savaş konuyla ilgili şunları belirtti: Göreve gelir gelmez ilk etapta Saray Caddesi’nin altyapı sorununu çözüme kavuşturmak amacıyla süratle çalışmalara başladık. şehrimizde yaşanan her kuvvetli yağış sonrasında adeta sular altında kalan Saray Caddesi’nin yağmur suyu kanal döşeme çalışmaları yürütülürken kamu oyununda bildiği üzere tarihi yapılarla karşılaşıldı.
 
Bunun üzerine proje uygulama çalışmalarında Müze Müdürlüğümüzle ortak hareket etmeye başladık. Proje çalışmalarında Anıtlar Yüksek Kurulu’nun da resmi onayını alarak altyapı faaliyetleri yürütülürken bölgede bulunan tarihi dokunun korunmasına ve yaşatılmasına yönelik gerekli özen, sorumluluk ve hassasiyet gösterildi. Bir taraftan da caddenin bir başka noktasında başlatılan doğalgaz döşeme kazı çalışmaları esnasında tarihi eserlere rastlandı.
 
 
Bunun üzerine Müze Müdürlüğümüz konuya dâhil olarak doğalgaz döşeme çalışmalarını iptal etti. Antakya Belediyesi olarak tüm bu gelişmeler ışığında bir taraftan tarihi dokunun korunması esas olmak üzere çalışmalar yürütülmeye devam ederken, diğer taraftan da Saray Caddesi ve Ulus Meydanı’nı kapsayan üst yapı çevre düzenleme projesinin ihale süreci başlatıldı. Yapılan ilk ihalede gerek kurumumuz ve gerekse proje lehine yeterli şartların oluşmadığı tespit edilince14.09.2010 tarihinde yeniden ihalesi yapıldı. şu günlerde yer teslimi aşamasında olan Saray Caddesi ve Ulus Meydanı çevre düzenleme projesinin yer teslimi tarihinden itibaren 90 günde tamamlanması planlanıyor.
 
Sonuç itibariyle bölgenin altyapı projesi tamamlanmış olup, üst yapı projesinin ise Ocak ayının ortalarında tamamlanması planlanmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir