İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaş Karşıtlarına müdahale…

Antakya’ da, Pazar günü (21-10-2012) saat 15 sıralarında Barış için yürümek isteyen guruba polisin müdahalesi sert oldu. 

 

Uğur Mumcu Alanı’ nda toplanan ‘Antiemperyalist Devrimci Gençlik Platformu’ isimli yaklaşık 500 kişilik grubun savaşa hayır! Suriye ve Türkiye kardeştir sloganlarıyla yürümelerine, izin alınmamış gerekçesiyle Polis müsaade etmedi.

 

Polisin, yürüyüşün legal olmadığını belirtmesinin ardından yaşanan tartışma kısa sürede arbedeye dönüştü. Daha sonra grupla, polis arasında kısa süreli taşlı sopalı adı konulmamış talihsiz bir olay yaşandı.

 

Olaya biber gazı ile müdahale eden Polis kısa sürede ara sokaklara kaçan eylemcileri yakalayarak gözaltına aldı.

 

 

 

Geçtiğimiz Pazar günü biber gazı ve tazyikli su ile eylemcilere müdahale eden polis; taşlarla karşılık görünce, gerilim dolu anlar yaşandı. 

 

Pazar saat 15.00 civarında Antakya Uğur Mumcu Alanı’ nda toplanan kendini Antiemperyalist Devrimci Gençlik Platformu üyesi olarak tanıtan yaklaşık 500 kişi, Savaş istemiyoruz, Barış Hemen şimdi, Hükümet ve ABD aleyhine sloganlar attı.

 

Armutlu Mahallesi’ nden Ulus Alanı’ na kadar yürümek isteyen eylemcileri, bölgede geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri durdurup, dağılmaları konusunda uyardı. Polislerin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba polisin müdahalesi ağır oldu.Polis bu defa eylemcileri dağıtmak için biber gazı ve tazzikli su kullandı. Olay sonrası 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

 

Olay yerinde bulunan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve Akrep adı verilen zırhlı araçlar grubu dağıttı. çıkan arbede sonucu küçük çaplı yaralanmalar yaşandı. Her zaman olduğu gibi vatandaşlar olaylara tepkiliydi. Yaşananların Antakya’ ya yakışmadığını ifade eden çevre esnafı geçtiğimiz günlerde Barış Mitingi’ nde Cumhuriyet tarihinde ilk defa biber gazıyla tanışan Antakyalıya olaylar sanki olağanmış gibi adeta dayatılıyor açıklamasında bulundu.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir