İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaş: “Trafik Yarı Yarıya Rahatladı”

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı açıklamada: “Yeni trafik düzenindeki gidişatın iyi olduğunu ve trafiğin yarı yarıya rahatladı.” dedi.
 
Savaş, gazetecilerin sorusu üzerine yeni trafik düzenini değerlendirerek, zamanla sorunların ve eksikliklerin de giderileceğini belirtti. Dün sabah düzenleme yapılan tüm noktaları gezdiğini gazetecilere anlatan Savaş, durumun çok iyi olduğunu, herhangi bir sıkıntının bulunmadığını belirterek, trafikteki araçların yarısını trafikten çekilmiş gibi gördüğünü belirtti.
 
OKUL SERVıSLERıNE VE BAYı ARAçLARINA DüZENLEME
Yol ve minibüslerin yanı sıra servis ve büyük bayi ve şirketlerin servis araçlarına da düzenleme getirdiklerini belirten Savaş, “Servislere de düzenleme getirdik. 500 civarında servis vardı ve dağınıktı. Kimi servis 4-5 okula gidiyordu. Artık her servis birbirine yakın iki okula gidebilecek. Bu nedenle de fazla sirkilasyon olmayacak trafik tıkanmayacak. En yakın zamanda büyük bayiler ve şirketlerin servislerine de sınırlama getireceğiz. Onlarda belli saatlerde trafiğe çıkacak. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafiğe çıkamayacaklar. Böylece trafiği günün saatlerine yaymış olacağız” diye konuştu.
 
BELLı NOKTALARA KENT MOBıLYALARI DöşENECEK
Savaş, Atatürk Caddesi ile ilgili de bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, burada gözlem yaparak video kaydı gerçekleştirdiklerini, kaç araba geçtiğini, insanların en çok nerede durduğunu, nerelere otopark yapılması gerektiğini, otoparkların cep şeklinde çapraz mı yoksa yan mı yapılması gerektiği, nerelerin durak olması gerektiği gibi çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların 20-25 gün süreceğini ifade etti. Bu çalışma sonrası caddeyi projelendireceklerini belirten Savaş, belli noktalara kent mobilyaları döşeyerek prestij noktaları oluşturacaklarını kaydetti.
 
REFüJLER KALDIRILACAK, PALMıYELER ARITMA TESıSıNE DıKıLECEK
Hem kendilerinin hem de emniyet birimlerinin trafiği denetlediğini ve aksayan noktaları tespit ettiğini vurgulayan Savaş, “şu an görünen tek sıkıntı ortadaki refüjler. Vatandaşlar karşı taraftan araç gelecek düşüncesiyle hep sağ şeridi kullanıyor, sol şeridi kullanmıyor. Bu nedenle de ilk olarak Fatih Caddesi’ndeki refüjü kaldıracağız. Refüjlerin kaldırılması dolayısıyla sökülecek palmiyelerde arıtma tesisine dikilecek. Gübresi bol yerde yeşertilecek. Kısacası yeni trafik düzenindeki gidişat iyi ve trafik yarı yarıya rahatladı” dedi.
 
KURTULUş CADDESıNE PARKMETRE
 Kurtuluş Caddesi’nde de parkmetre çalışması yapacaklarını ve uzun süreli araç parkına müsaade edilmeyeceğini ifade eden Savaş, 10-15 dakika alışveriş için müsaade edileceğini, ancak kesinlikle uzun süreli park yapılmayacağını ifade etti. Savaş, konuşmasının sonunda, kentin büyük bölümünün sit alanı olması dolayısıyla alt geçit yapamadıklarını, bazı yerlere üst geçit yapmayı düşündüklerini sözlerine ekledi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir