İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaş uzun çarşıyı yokladı…

    Antakya Belediyesi’nce kentin öncelikli sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri çerçevesinde oluşturulan komisyonlardan biri olan Uzun çarşı Komisyonu; ışyerlerinin Yol ışgali, Seyyar Satıcılar, Temizlik, Motorlu Araçlar, ımar Durumu ve çarşı Girişlerinin ısimlendirilmesi konuları olmak üzere 6 ana başlıkta topladığı komisyon raporunu önceki gün kamuoyuna duyurdu.
 
     Komisyon raporu ile ilgili görüşlerini belirten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, uzun çarşının tarihi ve turistik bir dokuya sahip olduğunu, bölgenin gelen turistlere ve Antakyalılara yakışır hale dönüştürülmesi konusunda elbirliğiyle hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Savaş; Uzun çarşı Komisyon üyelerinin konu hakkındaki tespitlerinin ve çözüm önerilerinin son derece yerinde olduğunu, belirlenen sorunların süratle giderilerek tarihi uzun çarşımızın güzelleştirilmesi ve özellikle gelecek nesillere daha çağdaş bir uzun çarşı bırakılması konusunda bölge esnafı ve tüm Antakyalılar olarak güç birliği yapılması gerektiğini ifade etti.
 
     Başkan Savaş; zaman içinde kentte oluşacak büyük marketlerin tarihi uzun çarşıyı ve bölge esnafını yok etme seviyesine getirmemesi adına önerilen çözüm önerilerinin hızla uygulamaya geçmesi gerektiğini vurguladı. Belediye Başkanı Savaş bu düşünceler ışığında; Uzun çarşı’da 1 Ekim 2009 tarihine kadar işyerlerine yola doğru çıkmalarda 50 cm.’e kadar müsaade edileceğini, 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren ise sıfır işgal uygulamasının başlayacağını ifade etti.
 
     Başkan Savaş uygulamanın pilot bölge olarak belirlenen tarihi Uzun çarşı’da başlayacağını ardından tüm Antakya’da uygulanacağını da sözlerine ekledi. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, uzun çarşı konusunda sorunların tespiti ve çözüm önerileri konusunda hazırlanan titiz rapor münasebetiyle komisyon üyelerine, oda ve dernek başkanlarına, belediye meclis üyelerine, kamu kurum ve kuruluşlara ayrıca bu önemli çalışmaya sonsuz destek vereceğine inandığı uzun çarşı esnafına ve tüm Antakyalılara teşekkür ettiğini belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir