İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaş’tan anlamlı mesajlar…

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, her yıl 10-16 Mayıs tarihlerinde tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanan “Engelliler Haftası” münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Savaş “Engelliler Haftası” nedeniyle yayımladığı mesajında duygu ve düşüncelerini şöyle belirtti:
       Saygıdeğer Hemşehrilerim;ıstatistik verilere göre, dünyaya gelen her 10 çocuktan birinin engelli olduğu görülmektedir. Engelli olma hali kesinlikle bir küçümseme, bir yerme unsuru olarak görülmemelidir. Engelli haklarını bir insan hakları meselesi olarak değerlendirmek dolayısıyla konuya o şekilde yaklaşmak insani duygular açısından da önemlidir. Engelli vatandaşlarımızın varlığının hissedilmesi, onlara sahip çıkılması, topluma kazandırılması ve üretime katkıda bulunmalarında ön ayak olabilmeleri amacıyla her kesimin duyarlı olması gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın başkalarına bağımlı olmadan hayatlarını sürdürmeleri, çalışma imkânlarına kavuşturulmaları, sorunlarını dile getirmeleri ve çözümünde etkin rol oynamaları büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda engelli vatandaşlarımızın sorunları ve çözümleri konusunda devletin yanında sivil toplum kuruluşları ve hayırsever vatandaşlarımızın da yoğun çaba göstermeleri memnuniyet vericidir. Bizler ülkemizin her bireyi gibi engelli insanlarımızı da üretebilir, en azından kendi kendine yetebilir hale getirebilmek için toplum ve birey olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız.

Engelli vatandaşlarımızın yıllardır dile getirdikleri eğitim, istihdam, sağlık, meslek edindirme, iş sahibi olma, sosyal ve kültürel hayata uyum gibi konularda istenen ve beklenen düzeye ulaşmasını sağlamak önceliğimiz olmalıdır.

Engelli vatandaşlarımıza sadece bu haftada değil, tüm yaşamları boyunca engin bir sevgiyle sahip çıkmalıyız. Kendimizi onların yerine koyarak düşünmeliyiz ve her birimiz engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir ortam kurmak için elimizden geleni yapmalıyız.  Bu vesileyle tüm engelli vatandaşlarımızın sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmelerini diler, sevgilerimi sunarım.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir